Радостин Василев е категоричен, че в БФС трябва цялостна реформа. Спортният министър за пореден път демонстрира своето несъгласие с практиките на настоящото управление на футболната ни централа. Той подчерта, че не е лобирал и не лобира за нито един кандидат за президент на БФС.

„Бях поканен на финала за Купата и заварих г-н Димитър Бербатов в ложата. Можеше и Михайлов да бъде там, но той избягва да ходи на мачове по обективни причини. Уважавам всички и не мога да прескоча непреодолимите различия, които имам с някои хора. Нямам приятелство с Бербатов, не съм го познавал, докато не станах министър. Който твърди обратното, значи не знае истината. Нито имам приятелство, нито комуникирам с него".

"Видял съм се с него на един мач и това е. Държавна помощ е едно, подкрепа за кандидат за президент е друго. Никога не съм лобирал и няма да лобирам някой да спечели Конгрес на футболния съюз. Единствено съм изказвал мнение за сегашния президент. То го обижда, Българският футболен съюз пише писма до Министерски съвет, че са обидени".

"Моето отношение към настоящото управлени е такова, то не може да се промени, но не бих подкрепил никого и нямам приятелски или вражески отношения с никого. Бих искал да видя всякаква промяна в БФС. Там трябва цялостна реформа. Вие го наричате изриване, някои го наричат изчегъртване, трети – реформа. Оказва се, че по еволюционен път там не може да се постигне промяна. Просто е невъзможна".

"Но те фунцкионират самостоятелно и техните резултати са видими за цялото общество. Не е въпрос на шанс да им се отнеме лиценза. Те са депозирали необходимите документи. Ако някоя от федерациите не отговаря, ще бъдем безкомпромисни. Не отнемам лицензи на федерации по политическа, или приятелска линия, а само по документи“, коментира в предаването „Денят започва“ по БНТ Радостин Василев.

Относно новия стадион на ЦСКА спортният министър заяви:

„Аз не знам, че има спор между фенове и еколози. Няма казус със стадиона на ЦСКА. Държавата е предоставила една правна възможност, след като е получила дължимото си от наемателя и той има реална възможност до края на годината да я реализира. Футболният клуб е поставен под абсолютно справедлив процес, който трябва да протече с проектиране, с бизнес план, с гаранции за изпълнение. Надявам се дълбоко да се справи. Ние не нарушаваме екологичното равновесие в Борисовата градина, няма да излизаме извън строителството на чашката. Това е в интерес и на държавата, и на клуба. Трябва да говорите с феновете, еколозите и ръководството за повече подробности. Нямам никакви пристрастия към нито един клуб и най-добре това го виждат ЦСКА“.

Радостин Василев е на мнение, че страната ни задължително трябва да има нов стадион и се работи и в тази насока:

„Планираме и се надяваме да имаме нов национален стадион, защото настоящият е амортизиран по всякакъв начин. Той е морално остарял, строителното му функциониране е застрашено. Един национален стадион струва стотици милиони левове, но трябва да имаме такъв. Планира се детайлно и не е обект на емоция, а е обективна необходимост. Сегашния наистина ни поставя на последно място, дори на Балканите, в това отношение“.

Спортният министър коментира и дали е имал конкретна стратегия, когато е заел настоящия си пост.

„Основната мотивация, която ме накара да приема да бъда министър, е да изчистим корупцията в този сектор. Бях детайлно запознат с проблемите на сектора предвареително. Това е и основната ми мотивация – да го направим чист. Нищо няма значение в спорта, освен резултатите накрая. Но за да стигнем до тях трябва да изчистим всичко, което е било натрупване. Никой политик не може да получи трайна политическа подкрепа, без да се потърси сметка във всички сектори. Трябва да се потърси отговорност на хората, които са нанесли вреди на държавата. В спорта се старая да показвам това, което е станало. Хората виждат какво правим за тези 5 месеца. Принуден съм да играя различни роли, за да видят хората за какво става дума. Моята работа като министър е много далечна от това да правя видеорепортажи за безобразията през последните години. Работим за създаване на условия за спортистите, да построим нови спортни обекти, да реновираме стари. Подхождаме умно, консултираме се с експерти, за да направим всичко максимално полезно. Неизползваеми зали по села и подобни се оказват ненужни. Поетапно ще обръщаме пирамидата от елита към масовия и ученическия спорт. Инвестирали сме средства в много малък кръг. Швейцарската система на финансиране е трудно приложима, защото имаме много малко средства“, разкри юристът.

Радостин Василев обърна внимание и на финансирането на клубовете, което също породи доста коментари в последните месеци.

„Финансирането се извършва на базата на експертна комисия. 83% от федерасциите получават повече, отколкото досега. Обединихме две направления в едно. Резултатите са водещи. Естествено, такива са медалите и участията на големи форуми, както и социалната значимост. Има недволни. За съжаление повечето от тях са политически обвързани. Започнахме с отнемане на спортните лицензи. Няколко федерации са представителства на бившия политически елит, която им е носила финансови облаги. Това кара някои от техните т.нар. председатели да бъдат доста агресивни. Управлявам с ясното съзнание, че правя каквото трябва и не мога да бъда харесван от всички. Не искам да бъда във война с федерации. Целта на държавата е да ги подкрепя. Тези,които си мислят, че ще продължават по стария начин – няма да стане. Искаме да се научат да спазват правилата. Голяма част от федерациите имат ниска административна култура“, обясни той.

Относно напускането на проф. Дашева спортният министър сподели: 

„Аз поканих г-жа Дашева да помага и да работи още при първите избори през април 2021 година. Тя имаше определени политически зависимости от БСП, които мен не ме касаеха, защото аз бях я поканил като експерт. Не мога да имам разногласия с нея, защото тя се занимаваше с комисията за олимппийска подготвка и спорт за високи постижения. Като такъв експерт я бях поканил в министерството на спорта. Не съм я питал и не съм търсил нейното мнение в други сектори на спорта, поради две основни причини. Експертизата на проф. Дашева е много тясно специализирана, а да управляваш министерство, каквото и да е то, трябва да имаш доста по-широк спектър от възможности и знания. Тя е много приятен човек, в един момент се е почувствала ненужна и подаде оставка. Прочетох критиките относно това кой трябва да бъде министър и кой да управлява. Истината е, че тя би била прекрасен директор на дирекция „Спорт за високи постижения“, но в никакъв случай не може да бъде управляваща цяло министерство. Тук имаме младежки политики, тук имаме юридическа работа, строителство, антидопингова лаборатория, законодателни промени. Тук трябва да разбираш от много детайли. Аз имам положително отношение към нея.  Не търпя по никакъв начин някой да използва своята позиция, за да лобира за определени неща да се случват. Не казвам, че тя го е правила. Без значение дали е професор Дашева, или който и да било. Реформите, които правим запушват течовете в системата. Не сме правили до момента кардинални реформи. Министерстото работи в антикорупционна обстановка. Обществото трябва да знае всичко. Всичко е публично“.

Той потвърди, че наистина е назначил в министерството нашумялата баба Роска:

„Започнах да се мразя и предходните министри. Поканих г-н Цанов и нея и решихме този казус. Възложили сме на експертна комисия проект, за да имат пожизнени пенсии шампионите, не само олимпийските. Тя е полезна с това, че може да ни научи да бъдем хора. Най-малко историите, които разказва, ни показва как трябва да се отнасяме към шампионите. Имаме нужда от обединение и от добрия пример.

Спортният министър завърши с предстоящата промяна в Спортния тотализатор:

Една належаща законодателна промяна съвсем скоро трбява да влезе в Народното събрание. Тя е инициирана от депутати и координирана с нас. Това ще ползволи тотализатора да се разгърне в разпространението на лотарнийте билети, където сме монополист. Трябва сериозна вътрешна реформа в самия тотализатор, реновация дори на точките. Абсолютна административна реформа трябва.  Истината е, че е монополист, но изглежда ретро и архаичен на фона на уникално модерния хазартен бизнес в България. Искаме да стане подобен и ще инвестираме в реклама и маркетинг, както и в нови услуги. Националната лотария беше един много добър пример за една много добра маркетингова стратегия. Да, тя приключи трагично, но това е един добър пример как трябва да се работи, за да се промотира една услуга в хазарта. Централната компютърна система на тотализатора е морално остаряла. Трябва много спешно да се промени, а е много скъпа. Дори самият интернет сайт не изглежда по начина, по който трябва да изглежда, а трябва да е актуален. Има доста неща, които трябва да се променят. Надявам се да ни стигне времето да ги реализираме“.