Датата е 11 юни 2016 година. Василий Березутски засича центриране на свой съотборник от Русия и отбелязва гол с глава във вратата на Англия в 92-та минута на мача между двата отбора от груповата фаза на Европейското първенство по футбол. Срещата завършва 1:1.
По-интересното обаче става на трибуните след двубоя, когато руските фенове подгониха в рамките на самия стадион английските си противници. И последва сериозен бой – хвърчаха седалки, раздаваха се юмруци. След мача битката на феновете се пренесе и по улиците на Марсилия. Такава, всъщност, имаше и преди срещата.
Общо 31 души пострадаха сериозно след сблъсъците. УЕФА лепна вината главно на руснаците, те от своя страна обвиниха англичаните в провокации, а французите – в слаба организация.
В крайна сметка УЕФА си отдъхна, след като Русия отпадна още в групите на турнира и феновете на "Сборная" тръгнаха към дома си. Но на изпроводяк отправиха послание към английските фенове: По-добре не идвайте в Русия!
Ще хвърлят ли сянка върху Световното футболните хулигани?
По традиция големите футболни първенства са съпроводени с улични битки между феновете на различните страни. Англичани и германци, например, не пропускат да се поступат, когато се засекат на големи първенства.
Балканските фенове също не се долюбват особено едни други. Французите и те се проявиха на домашното си европейско първенство през 2016 година. И все пак последните два Мондиала бяха сравнително спокойни от гледна точка на проявите на хулиганите. Причината бе проста – домакини бяха Бразилия и ЮАР – дестинации, сравнително далечни за голяма група ултраси. Сега обаче не е така. Защото домакин е Русия.
А руските футболни хулигани са особено брутални. По ирония на съдбата техни учители са английските им "колеги" – може би най-големия им противник в момента.
И ако си мислите, че футболните хулигани са просто пияни момчета, които не знаят какво правят – много бъркате. Това са добре организирани, тренирани и калени в битка млади мъже. В Русия е редовна практика фенове на два отбора да си организират бой с равен брой участници, например 50 на 50 души, или дори повече. Събират се на една поляна, дори гора, задължително далеч от града и от полицията, и започват безмилостна битка. Всичко се снима, за да няма после претенции. А след боя участниците си стискат ръцете, прибират ранените и се разделят. Все едно нищо никога не е било.
Феновете на "Зенит", "Спартак", "ЦСКА", "Локомотив", "Динамо", "Рубин" и още няколко отбора се смятат за най-безмилостните. Но когато стане въпрос за националния отбор – всички те са заедно.
Руските футболните фенове започват да се организират за първи път през 1970-те години, а за образец им служат именно агитките на английските запалянковци. Съвсем нормално, първоначално движението на футболните хулигани е концентрирано предимно в големи градове като столицата Москва. Днес обаче руските хулигани са едни от най-многобройните и силни в света. А сред тях има и немалко неонацисти – нещо, което не звучи особено логично за страната, дала най-много жертви в борбата с хитлеристка Германия.
А предпоставки за големи битки по руските градове има. Стана вече въпрос за англичаните, които със сигурност са най-чаканите чужди фенове от руските ултраси. Освен сметките за уреждане от Марсилия, постоянните скандали между Лондон и Москва в последно време наляха допълнително масло в огъня.
Поляците са другите особено недолюбвани от руските фенове. Всъщност, полските фенове не отстъпват особено на руснаците в хулиганството. Ултрасите от двете страни си спретнаха здраво меле по време на мача им от Евро 2012. Наложи се полицията да използва водни оръдия и сълзотворен газ, за да спре хулиганите по улиците на Варшава.
Хървати, германци и французи също са сред нежеланите гости, а заради многото неонацисти в големите руски градове феновете на африканските отбори също ще се наложи да бъдат особено внимателни, макар и да нямат директна закачка с руските фенове.
Така че внимание по време на Световното: Руските ултраси са на своя територия! Има ли сили полицията да ги спре?







Любовен късмет през декември за няколко зодии
Рецепта за крем супа от тиква
Късна емисия
Ръждясал Aston Martin като на Джеймс Бонд блести отново и струва близо 1 млн. паунда
Бойко Борисов с кратък коментар: Или застанете до ГЕРБ, или избори
"Прада" финализира придобиването на "Версаче"
Какво да кажете на децата, ако ви предстои развод?
JLR уволни главния си дизайнер
Porsche изключва plug-in хибридно 911. Поне засега
Как BMW D-Performance променя дизеловите двигатели
Трагедия с Ford C-Max постави под въпрос безопасността на хибридите
Викторио Илиев: Финалът беше цел минимум
Брандън Морено: „Победя ли на UFC 323 очаквам битка за пояса!“
Уилиам Чолов разкри плановете си
Крис „Сайборг“: „Нулев шанс Ронда Роуси да се бие с Кейти Тейлър“
Как класическата музика влияе на мозъка?
Науката зад съня, когато сте стресирани
Стартира кампания „Заедно за здраво сърце“ в подкрепа на пациенти с хипертрофична кардиомиопатия
Променя ли се сексуалното желание след раждане?
Коментари
Напиши коментар03:03 | 16 юни 2018 г.
23:00 | 15 юни 2018 г.
21:06 | 15 юни 2018 г.
12:17 | 12 юни 2018 г.
19:10 | 11 юни 2018 г.
18:44 | 11 юни 2018 г.
18:41 | 11 юни 2018 г.
18:41 | 11 юни 2018 г.
18:38 | 11 юни 2018 г.
18:23 | 11 юни 2018 г.
Напиши коментар