Саудитска Арабия постигна първата си победа на Световни първенства от 1994 година насам - 2:1 като над Египет. Саудитите нямаха нито един гол в двата си мача от Група А и изоставаха в резултата след 22 минути игра след гол на Мохамед Салах.

Още до почивката обаче изравниха след попадение от дузпа на Салман Ал-Фараж в 6-та минута на продължението. В 41-та пък Фахад Ал-Мувалад пропусна от бялата точка при друга дузпа. След почивката “Зелените соколи” показаха повече желание за победата и я постигнаха с нов гол в продълженията. Салем Ал-Досари вкара в 94-та минута и донесе трите точки на тима си. Така Египет напуска надпреварата без спечелена точка, докато Саудитска Арабия запази честта си след успеха с 2:1.

За “Фараоните” остана утехата от рекордното участие на вратаря на тима Есам Ел Хадари. Той стана най-възрастният участник на световни финали със своите 45 години и 161 дни.

Саудитска Арабия се опитваше да води играта почти през цялото време на срещата, но през първата част големите опасности бяха именно пред вратата на “Зелените соколи”. В 22-та минута Мохамед Салах бе изпуснат от защитата на тима след дълго подаване и нападателят на Ливърпул копна топката над вратаря за 1:0.

Малко след това Салах можеше да убие интригата в мача. Салах отново изскочи сам срещу Ясер Ал Мосайлем, но опита много наивно да го преодолее. Прехвърлящият удар мина над Ал Мосайлем, но излезе в аут. Повторенията обаче показаха, че може би Салах бе в засада при подаването.

Саудитите атакуваха, но с много несериозни далечни удари опитваха да изненадат опитния Ел Хадари. Контраатаките на египтяните пък бяха убийствени и в 33-та Трезеге бе задължен да вкара втори гол. Крилото бе изведен от Салах в наказателното поле, но прибърза с удар от въздуха, който не намери целта. Малко след това Трезеге отново излезе на стрелкова позиция, но пак не намери вратата след фалцов шут от 20 метра.

В 37-та инута Ел Фараж бе близо до това да изравни, но пропускът му бе незначителен с този на Фахад Ал-Мувалад, който не успя да вкара от дузпа. Ахмет Фати игра с ръка в наказателното си поле, но ударът на Ал-Мувалад от бялата точка бе отразен от Ел Хадари. 45-годишният вратар на Египет изби топката, която след това удари горната греда и не пожела да мине голлинията.

До края на полувремето обаче имаше още интересни ситуации. И то пред вратата на Египет. В 45-та минута Саудитска Арабия получи втора дузпа след нарушение на Али Габр срещу Ал-Мувалад. Главният рефер се допита до ВАР за нарушението и след кратка дискусия остави дузпата. Ал-Фараж обаче стреля повече от убедително и направи 1:1. Това бе първи гол за Саудитска Арабия на Световното първенство в Русия.

Саудитска Арабия бе по-активният отбор и през второто полувреме. Хатан Бабхир опита с далечни удари да притеснява Ел Хадари, а в 54-та минута намери от воле една топка в наказателното поле, но стреля над гредата.

В 57-та минута Египет имаше шанс, но удар на Трезеге с глава мина на сантиметри от вратата. Малко след това стражът на саудитите внимаваше и успя да пресече хубаво подаване към Салах.

“Зелените соколи” бяха близо до първата си победа на световни финали след 1994 година, но страхотен удар на Ал-Могахви с глава бе отразен от Ел Хадари.

Това все пак стана в 4-та минута на даденото продължение. След поредната постепенна атака Салем Ал-Досари остана непокрит в наказателното поле на Египет. Халфът стреля от воле по диагонала от малък ъгъл и не остави шансове на Ел Хадари - 2:1 за саудитите.

Саудитска Арабия - Египет 1:2

0:1 Мохамед Салах 22'

1:1 Салман Ал-Фараж 45+6’-д

2:1 Салем Ал-Досари 90+4’

Саудитска Арабия: Ал Мосайлем, О. Хосави, Ал-Бураюк, Ал-Шахрани, М. Хосави, Ал-Фараж, Бабхир (65 - Асири), Отаиф, Ал-Могахви, Ал-Досари, Ал-Мувалад (79 - Шехри)

Египет: Ел Хадари, Габр, Хекази, Фати, Абдел-Шафи, Хамед, Елнени, Саид (45 - Варда), Трезеге (81 - Караба), Салах, Мохсен (64 - Собхи)

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/qiV68c8f-Hs" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>