Швейцария изпълни целта си и се класира за осминафиналите на Световното първенство след пестелива игра и равенство 2:2 срещу Коста Рика. Тимът на Владимир Петкович завърши на втора позиция в Група Е на турнира с 5 точки от трите си мача, на 2 от лидера Бразилия. Костариканците пък записаха първата си точка в турнира с първите си два гола от началото на надпреварата.

Тимът от Централна Америка имаше страхотни възможности още в първите 10 минути, но в 31-та Блерим Джемайли вкара за Швейцария. Кендал Уостън изравни в 56-та минута, но в 88-та Йосип Дърмич си помисли, че е вкарал победният гол за тима си. В добавеното време на срещата дузпа на Коста Рика бе отменена след намесата на ВАР, но след това Джоел Кембъл спечели нов наказателен удар. Брайън Руис стреля в гредата, но топката се отклони в тялото на Ян Зомер и влезе в мрежата зад него - 2:2.

Така швейцарците се класираха за осминафиналите на турнира, където ще се изправят срещу победителя от Група F - Швеция.

Костариканците започнаха много добре срещата и още до 10-та минута имаха две греди и още две чисти положения. В 6-та минута Ян Зомер отрази със сетни усилия фалцов удар на Джоел Кембъл. След това топката попадна на крака на Селсо Боргес, който стреля без забавяне. Зомер отново спаси, а след това топката се отби в страничната греда.

Само минута по-късно Колиндрес стреля мощно от границата на наказателното поле, но топката мина малко над гредата. В 10-та минута Колиндрес поправи мерника си и отправи много добре насочен удар. Зомер нямаше как да реагира и само изгледа как топката каца на напречната му греда.

В 19-та минута стражът на Швейцария отрази нов удар, този път диагонален шут на Брайън Овиедо. Постепенно “кръстоносците” поизравни играта, а в 31-та минута успя да поведе резултата с първото си реално положение. Лихтщайнер центрира от дясното крило, Емболо успя да свали топката с глава, а от около точката на дузпата връхлитащият на скорост Блерим Джемаили разстреля Кейлор Навас - 1:0 за Швейцария.

Две минути по-късно Джемаили имаше нов шанс да вкара, но този път мощният му удар от воле бе блокиран в последния момент от защитник на костариканците.

Второто полувреме започна отново по-добре за тима от Коста Рика, като особено активен бе Джоел Кембъл. Рикардо Родригес и Бреел Емболо имаха шансове да покачат за Швейцария, а в 54-та минута Брайън Овиедо стреля над гредата.

Малко след това Коста Рика изравни. Кендал Уостън засече с глава центриране от ъглов удар и вкара за 1:1. Това бе и първият гол на костариканците от началото на Световното първенство.

Швейцарците, явно наясно с резултата от мача между Бразилия и Сърбия, понамалиха оборотите. Все пак в 78-та минута резервата Йосип Дърмич бе много близо до победен гол. Емболо центрира от дясното крило, а Дърмич засече много добре топката с глава, но нямаше късмет - тя удари гредата.

При подобна комбинация в 88-та минута Дърмич все пак вкара. Емболо отново проби по дясното крило и върна топката към точката на дузпата. Там Дърмич с много хубав и техничен удар по диагонала прониза Кеклор Навас за втори път - 2:1 за Швейцария.

Това обаче не бе всичко. Последните минути бяха повече от драматични. Първо в 90-та Коста Рика получи дузпа за нарушение на Лихтщайнер срещу Кембъл. След консултация с ВАР обаче главният рефер отмени първоначалното си решение. Две минути по-късно все пак костариканците получиха нова дузпа. Спечели я отново Кембъл, който бе фаулиран от Закария. Байън Руис стреля от бялата точка, но улучи гредата. Топката обаче се отби в тялото на Ян Зомер и влезе във вратата му.

Швейцария - Коста Рика 2:2
1:0 Блерим Джемаили 31'
1:1 Кендал Уостън 56'
2:1 Йосип Дърмич 88'
2:2 Ян Зомер 90+3'-автогол

Швейцария: Зомер, Лихтщайнер, Аканджи, Шер, Родригес, Джака, Джемайли, Бехрами (60 - Закария), Шакири (81 - Ланг), Емболо, Гавранович (69 - Дърмич)

Коста Рика: Навас, Акоста, Гонсалес, Уостън, Борхес, Овиедо, Гамбоа (90+3 - Смит), Гусман (90+1 Асофейса), Брайън, Кембъл, Колиндрес (81 - Уолъс)

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/wSP9jiS4gfg" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>