Футболните национали на България извъртяха 1:1 със Словакия в контрола. Двубоят се играе на стадион “Йоско Арена” в австрийското градче Рийд.

"Лъвовете" дръпнаха в резултата с гол на Атанас Илиев в 9-ата минута, а Бенеш изравни в 27-ата за финалистите на Евро 2020.

Така България отново не успя да запише победа със селекционер Ясен Петров. До този момент при Ясен имаме две загуби от Швейцария (1:3) и от Италия (0:2), както и едно равенство със Северна Ирландия (0:0).

Трябва да се отбележи, че родните ни национали имат само два успеха в последните си 26 официални мача. Срещу 9 равенства и цели 15 поражения.

За последно спечелихме официален двубой на 17 ноември 2019 година срещу Чехия с 1:0. В събота играем контрола с Русия от 18.00 часа.

Приятелската среща започна по страхотен начин за момчетата на Ясен Петров, който можеха да открият резултата още в 5-ата минута, когато една лошо избита топка от защитата на Словакия се озова в краката на капитана Васил Божиков, който центрира хубаво към Кирил Десподов, крилото стреля с глава, но кълбото се отби в горната греда.

В 9-ата минута България поведе в резултата. "Лъвовете" създадоха мълниеностна контраатака, в която Божидар Краев пусна висок извеждащ пас към Кирил Десподов, бързоногият футболист на Лудогорец направи отличен пробив от лявата страна на словашката защита, влезе в наказателното поле и подаде остро към Атанас Илиев, който реализира първото си попадение с фланелката на "трикольорите".

Паритетът в резултата бе възстановен в 27-ата минута. Словакия организира атака от левия фланг на българската отбрана, топката бе центрирана високо, Иван Турицов увисна, а Лазло Бенеш се оказа най-съобразителен в наказателното поле на "лъвовете" и със силен диагонален ъгъл разпечата вратата на Даниел Наумов.

До повече опасности пред една от двете противникови врати не се стигна и логично Словакия и България се оттеглиха на почивката при равенство 1:1.

Второто полувреме започна с три смени в българския отбор, който не промениха първоначалната схема на игра. Ясен Петров реши да пусне в игра Николай Михайлов, Димитър Илиев и Доминик Янков, който замениха съответно Даниел Наумов, Божидар Краев и Момчил Цветанов.

В 70-ата минута България създаде най-доборо си положение за второто полувреме, когато бърза контраатака на "лъвовете" бе завършена от Доминик Янков, който с ювелирен изстрел от левия диагонал разстегна максимално стражът на Словакия, който със сетни сили изби топката от горния десен ъгъл на вратата си.

До края на двубоя обаче липсваха сериозни положения пред двете врати, като резултатът остана непроменен.

Словакия - България 1:1

0:1 Атанас Илиев (9)
1:1 Бенеш (27)

България: Даниел Наумов, Иван Турицов, Петко Христов, Валентин Антов, Васил Божиков, Петър Витанов, Ивайло Чочев, Кирил Десподов, Момчил Цветанов, Божидар Краев, Атанас Илиев

Словакия: 12. Кучак, 2. Пекарик, 5. Шатка, 3. Варво, 4. Холубек, 22. Лоботка, 11. Беро, 18. Хараслин, 6. Бенеш, 7. Вайс, 9. Боженик