Англия започна с победа участието си на Евро 2020. "Трите лъва" се наложиха с 1:0 над световния вицешампион Хърватия в мач, игран на стадион "Уембли".

Единственото попадение, което се оказа с цената на успеха, бе дело на Рахим Стърлинг в 57-ата минута.

Отборът, воден от Гарет Саутгейт, беше по-агресивният през цялото време и съвсем заслужено зарадва над 20 хиляди зрители по трибуните.

Англия записа втора поредна победа над този съперник, след тази през 2018 г. в Лигата на нациите с 2:1.

Следващият двубой за "трите лъва" е срещу Шотландия, докато "шахматистите" се изправят срещу Чехия

"Трите лъва" започнаха срещата по-активно и още в 6-ата минута бяха близо до това да открият резултата. Фил Фоудън получи на скорост, навлезе в наказателното поле и стреля по диагонала, но топката срещна страничния стълб.

3 по-късно Ливакович показа добър рефлекс, след като отрази силен удар от въздуха на Калвин Филипс от границата на пеналтерията.

Футболистите на Златко Далич трудно намираха пътя към противниковата врата, а високата преса от страна на англичаните даваше резултат.

Домакините продължаваха да владеят инициативата и в края на първата част имаха добра възможност да поведат. Киърън Трипиър изпълни пряк свободен удар от границата на наказателното поле, но топката срещна стената.

Още в първите секунди след почивката можеше да се стигне до куриозна ситуация. Мингс се опита да изчисти топката, но след рикошет в крака на Перишич, тя се върна към вратата на Пикфорд. Стражът на "трите лъва" внимаваше и улови безпроблемно.

По-активната игра от селекцията на Гарет Саутгейт даде резултат в 57-ата минута. Рахим Стърлинг намери празното пространство в противниковото наказателно поле и беше изведен от Калвин Филипс на отлична стрелкова позиция.

Бързоногият футболист не се поколеба да шутира и от близко разстояние не остави шансове на Доминик Ливакович – 1:0.

Само няколко минути по-късно Хари Кейн пропиля перфектна възможност да удвои аванса на своя тим. Поредната добра акция от домакините завърши с центриране към нападателя, който от непосредствена близост направи по-трудното и прати топката над вратата.

В 66-ата Анте Ребич се оказа необезпокояван в пеналтерията, но въпреки това не успя да нанесе качествен удар.

Мейсън Маунт и Рахим Стърлинг опитаха да осигурят по-комфортна преднина за англичаните, но без успех.

До края на срещата не паднаха нови попадения и Англия постигна победа над може би най-сериозния си опонент в груповата фаза.

Англия – Хърватия 1:0

1:0 – Стърлинг 57‘

Англия: Пикфорд, Уокър, Мингс, Стоунс, Трипиър, Райс, Филипс, Фоудън (Рашфорд - 71'), Маунт, Стърлинг (Калвърт-Люин - 90+2'), Кейн (Белингам - 82')

Хърватия: Ливакович, Вършалко, Вида, Чалета-Цар, Гвардиол, Брозович (Власиш - 70'), Ковачич (Пашалич - 85'), Модрич, Перишич, Ребич (Петкович - 78'), Крамарич (Брекало - 70')