Германия е аут от Световното първенство в Катар! Бундестимът победи с 4:2  Коста Рика след уникални обрати и остана на третото място в Група „Е“ на шампионата. Така четирикратният световен шампион за втори пореден път отпадна от мондиал в груповата фаза, след като имаше същата съдба и преди 4 години в Русия. Това е историческо негативно постижение за Маншафта.

Двубоят се разви изключително драматично. Серж Гнабри откри резултата в 10-ата минута. Костариканците обаче осъществи пълен обрат след попадения на Йелцин Техеда в 58-ата минута и Хуан Варгас в 70-ата минута. След това Кай Хаверц отново обърна нещата в полза на Германия с голове в 73-ата и 85-ата минута. Никлас Фюлкруг фиксира пировата победа с 4:2 в добавеното време.

Германците пропиляха куп положения. На три пъти гредите спасиха съперника. Така Бундестима остана на 3-ото място в класирането с 4 точки и по-лоша голова разлика от Испания. Коста Рика е на последното място с 3 пункта.

Този двубой влезе в историята и с факта, че за първи път жена ръководи мач от световни финали. Главен съдия на двубоя бе французойката Стефани Фрапар.

Двубоят започна с мощен натиск на Германия. След няколко пропуска се стигна до 10-ата минута, когато Серж Гнабри откри резултата. Давид Раум центрира отлично отляво към пеналта, където Серж Гнабри с глава разпечата вратата на Навас – 0:1.

Германците прдължиха с пропуските. В 42-ата минута Давид Раум и Антонио Рюдигер направиха последователни грешки, които позволиха на Кейшър Фулър да се озове сам срещу Нойер. За късмет стражът прояви класа и изби в корнер.

Йелцин Техеда изравни 1:1 в 58-ата минута. Германците сгрешиха в центъра на терена, а  Кейшер Фулър комбинира на двойно с Джоел Кемпбъл и центрира към  Джохан Венегас, който стреля с глава, а Нойер изби. Топката обаче стигна до Йелцин Техеда, който с добавка я прати в мрежата.

Между 61-ата и 67-ата минута немците треснаха 3 греди. На два пъти нямаше шанс Джамал Мусиала, а веднъж и Рюдигер.

Хуан Пабло Варгас направи пълен обрат – 2:1 в 70-ата минута. Джоел Кемпбъл центрира от пряк свободен удар, Кендал Уостон свали с глава за Селсо Борхес, който се опита да стреля, но кълбото рикошира, а  Варгас вкара.

Кай Хаверц изравни в 73-ата минута. Той получи топката от Фюлкруг и матира Навас.

Кай Хаверц вкара втория си гол в мача  за нов обрат - 2:3 в 85-ата минута. Той матира Навас след пас на Гнабри.  Кимих центрира за Лерой Сане, който свали топката за Никлас Фюлкруг, а нападателят  който чукна топката отблизо. Първоначално асистент реферът вдигна флага си за засада, но след проверка с VAR голът бе зачетен и Германия поведе с 4:2 в първата минута на добавеното време.

Коста Рика – Германия 2:4

Голмайстори: 0:1 Серж Гнабри (10), 1:1 - Йелцин Техеда (58), 2:1 - Хуан Варгас (70), 2:3 – Кай Хавертц (73, 85), 2:4 - Никлас Фюлкруг (90+1).

Коста Рика: Кейлор Навас, Фулър Спенс, Оскар Дуарте, Кендъл Уостън, Хуан Варгас, Браян Овиедо, Брандън Агилера, Йелцин Тейеда, Селсо Борхес, Джоел Кемпбъл, Йохан Венегас

Германия: Мануел Нойер, Йосуа Кимих, Никлас Зюле, Антонио Рюдигер, Давид Раум, Илкай Гюндоган, Леон Горецка, Серж Гнабри, Джамал Мусиала, Лирой Сане, Томас Мюлер