Саудитска Арабия стартира кампанията си за домакинство на Световното първенство по футбол през 2034 година - кандидатура, която е почти сигурна за успех поради липсата на други заявки за интерес преди изтичането на крайния срок, поставен от Международната футболна федерация (ФИФА), в края на миналата година, пише агенция "Ройтерс".
След като Мароко, Португалия и Испания ще проведат съвместно домакинството на шампионата през 2030 година, ФИФА ограничи вариантите за домакин на турнира през 2034-а до кандидати от конфедерациите на Азия и Океания.
Саудитска Арабия ще бъде втората страна от региона на Персийския залив, която ще бъде домакин на най-големия спортен форум, след като съседен Катар организира Мондиал 2022.
Футболната федерация на Саудитска Арабия обяви лозунга: "Растем. Заедно". Кампанията за Световното първенство ще покаже начина, по който нацията укрепва връзките с други страни чрез спорта. През последните няколко години саудитците инвестираха сериозно в спортове като футбол, Формула 1, бокс и голф, което провокира критики към кралството, че по този начин "измива" историята си по отношение на спазването на правата на човека. Страната отрича обвиненията в нарушаване на правата на човека и казва, че защитава националната си сигурност чрез своите закони.
"Да разкажем нашата футболна история на света е от огромно значение", заяви президентът на местната футболна централа Ясер Ал Мишехал в изявление и добави: "Постигнахме безпрецедентен напредък както при мъжете, така и при жените, а нашата оферта е отворена покана към света да се присъедини към нас в това вълнуващо пътешествие."
Следващата стъпка в процеса е подаването на пълните документи за кандидатстване пред ФИФА през юли, като избирането на домакини за двете предстоящи Световни първенства през 2030-а и 2034 година ще бъде осъществено на конгреса на ФИФА в края на годината. Следващият футболен Мондиал ще се проведе в САЩ, Мексико и Канада през 2026 година./БТА
Снимка: БГНЕС







Лекари отстраниха 27-килограмов тумор от корема на пациент след 6-часова операция
В "Денят ON AIR" днес от 19:15 часа: Очаква ли ни поскъпване на горивата?
Как ще се отрази пълното слънчево затъмнение в Лъв на всеки зодиакален знак
След падналия дрон ни лъснаха слабостите
Съвременното чудо на Германия: Църквите губят вярващи, но печелят пари
Над 224 фирми вече са в регистъра на професионалните домоуправители
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
Джамахал Хил иска Джош Хокит при дебюта си в тежка категория
Дакота Дичева претърпя операции и на двете си ръце
Пет категории с преборвания за Балканиадата в Копривница
Ислам Махачев и Иън Мачадо Гари се срещнаха лице в лице преди UFC 330
Белтък пази способността на мускулите да се възстановяват
Талията насочва за наличието на сърдечносъдов риск повече от ИТМ
Молекулярен механизъм може да стои в основата на прееклампсията
Колко пъти и кога е най-добре да се храним през летните горещини?
Коментари
Напиши коментар12:58 | 2 мар 2024 г.
Напиши коментар