Най-добрият български шахматист Веселин Топалов завърши на последното четвърто място на силния турнир по шахмат "2016 Сhampions Showdown" в Сейнт Луис (САЩ) с награден фонд 150 хиляди долара.

Турнирът, в който участваха още индиецът Вишванатан Ананд и американските състезатели Хикару Накамура и Фабиано Каруана, се проведе във формат от 6 партии класически шах, 6 ускорен и 12 блиц. Преди последния ден, т.е. след изиграването на класическия (60 мин + 30 сек) и ускорения (15 мин + 5 сек) шах, Топалов бе на трето място в класирането.

Българинът обаче се представи много слабо в блица (3 мин + 2 сек), като в 12-те си партии записа само 1 победа - над Каруана в седмия кръг и завърши с общо 3 от възможни 12 точки. В генералното класиране Топалов завърши с общо 8 точки.

Победител в турнира стана Вишванатан Ананд, който постигна 15 точки. Втори е Накамура с 14, а трети остана Каруана с 11.