Мохамед Салах най-накрая счупи каръка и вкара важен гол за победата на Ливърпул с 3:1 като гост на Саутхемптън. Резултатът до 80-та минута бе 1:1, след като Шейн Лонг (9) бе дал ранен аванс на “Светците”, а в края на първата част Наби Кейта изравни с първия си гол във Висшата лига.

Така дойде моментът на Салах в 80-та минута, когато вкара след мълниеносна контраатака и се разписа за първи път от 8 мача насам. Това бе 50-ти гол на египтянина във Висшата лига, като е третият играч най-бързо стигнал до тази цел - след 69 мача. Преди него са само Алън Шийрър (66) и Рууд ван Нистелрой (68). В 86-та минута Джордан Хендерсън довърши домакините с трети гол.

С този успех Ливърпул си върна първото място във Висшата лига и продължава битката за титлата с Манчестър Сити. Хората на Юрген Клоп имат 82 точки, с 2 повече от Манчестър Сити, но и с мач в аванс. Саутхемптън е на 16-та позиция с 33 точки - на 5 над чертата с изпадащите.

“Светците” започнаха много агресивно срещата и усилията им бяха възнаградени в 9-та минута. Райъм Бертранд центрира от лявото крило, Хьойберг преклони топката с глава пред Ван Дайк и остави Шейн Лонг сам срещу Алисон. Ирландецът реализира хладнокръвно от въздуха за 1:0. Така Лонг стана 4-тият ирландец с 50 гола във Висшата лига, след Роби Кийн (126), Найл Куин (59) и Деймиън Дъф (54).

Ливърпул реагира бързо и в 16-та минута Садио Мане се отчете със сериозен пропуск, след като получи добро подаване от Анди Робъртсън от лявото крило, но не успя да я отклони във вратата. Натискът на “червените” продължи и в 36-та минута гол все пак падна.

Трент Александър-Арнолд центрира от дясното крило, а Наби Кейта с глава от вратарското поле направи 1:1. Това бе първи гол на полузащитника във Висшата лига, а по-интересното е, че последният му в професионалния футбол бе за Лайпциг през април 2018 година, когато треньор му бе сегашният мениджър на Саутхемптън Ралф Хазенхютъл.

Ситуацията преди гола обаче бе доста странна, тъй като преди да се стигне до центрирането на Трент - Мохамед Салах бе в положение на засада, която не бе маркирана. По-късно египтянинът центрира неточно, за да се върне топката отново на десния фланг, откъдето дойде асистенцията на английския национал.

Саутхемптън започна силно и втората част, а в самото начало Жоел Матип спря със сетни усилия пробив на Нейтън Редмънд. Шейн Лонг също имаше добра възможност, но стреля неточно.

В 67-та минута Роберто Фирмино бе на път да се пребори за една ничия топка в наказателното поле на противника, опита да си я нагласи на волето, но в последния момент му бе избита.

Така се стигна до последните 10 минути на срещата, когато Ливърпул удари. Първо в 80-та “червените” изградиха страхотна контраатака. Джордан Хендерсън подаде с глава към Мохамед Салах, който направи страхотен 50-метров пробив. Египтянинът имаше и опция да подаде на Роберто Фирмино, но стреля от границата на наказателното поле и направи 2:1.

Само 6 минути по-късно Хендерсън довърши светците. Фирмино получи далечно подаване на фланга, изчака връхлитащия Хендерсън и му достави перфектно топката. Полузащитникът отблизо нямаше как да сбърка и подпечата победата на Ливърпул.

Саутхемптън - Ливърпул 1:3

1:0 Шейн Лонг 9’

1:1 Наби Кейта 36’

1:2 Мохамед Салах 80’

1:3 Джордан Хендерсън 86’

Саутхемптън: Гън, Беднарек, Йошида, Вестергаард (83 - Остин), Ромеу (83 - Армстронг), Хьойберг, Валери, Бертранд, Уорд-Праус, Редмънд, Лонг (62 - Симс)

Ливърпул: Алисон, Робъртсън, Ван Дайк, Матип, Александър-Арнолд (59 - Хендерсън), Кейта (88 - Ловрен), Фабиньо, Вайналдум (59 - Милнър), Мане, Салах, Фирмино