България си осигури класиране за следващата фаза на Световното първенство, което се провежда у нас и в Италия. Тимът ан Пламен Константинов бе безупречен срещу Пуерто Рико пред препълнените трибуни в зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта във Варна. България надделя с 3:0 (25:16, 25:18, 25:21).

Тимът ни е на третото място в предварителна група "D" с 6 точки. Първите четири тима в класирането продължават в следващата фаза.Следващият мач на България е на 16 септември срещу Куба от 20:30 часа.

Българските волейболисти поведоха с 3:2 в началото на мача след атака по блокадата на Валентин Братоев. Атака на Светослав Гоцев и 5:4. Отлично нападение на Николай Пенчев изведе България напред с 8:6 при първото техническо прекъсване.

Авансът на националите скочи на 5 точки при 13:8. Атака и ас на Валентин Братоев дадоха аванс от 16:9 на България при второто техническо прекъсване.

Разликата нарасна на 7 точки при 18:11 и на 8 при 22:14. Технична атака на Валентин Братоев изведе България до геймбол при 24:16. Единична блокада на Светослав Гоцев донесе успеха на България в първата част с 25:16.

Втората част започна добре за волейболисите от Пуерто Рико, които поведоха с 2:0 и 3:1. Николай Учиков намали до 4:5. Латиноамериканците дръпнаха със 7:5. Светослав Гоцев изравни с единичен блок при 7:7. Николай Учиков изведе България напред при първото техническо прекъсване с 8:7. Теодор Тодоров замени капитана Виктор Йосифов и се включи много добре в играта. Националите поведоха с 11:8 и 15:11. България поведе с 16:12 при второто техническо прекъсване.

Възпитаниците на Пламен Константинов поведоха с 18:14. Атака на Николай Учиков и 22:16. Розалин Пенчев замени Валентин Братоев.Розалин Пенчев изведе отбора до геймбол при 24:17. Атака на Николай Учиков от зона 2 по блокадата донесе успеха на България във втория гейм с 25:18.

През третия гейм гостите опитаха някакъв обрат, но силите им стигаха само до отделни отигравания. В крайна сметка България постигна убедителна победа, но трудното предстои.