Ливърпул победи Челси с 5:3 в зрелищното дерби на 37-ия кръг в английската Висша лига, играно на стадион "Анфийлд".

Момчетата на Юрген Клоп не направиха най-впечатляващия старт, но постепенно набраха скорост и от средата на първата част вкараха три зрелищни гола в рамките на 20 минути чрез Наби Кейта, Трент Александър-Арнолд и Джорджиньо Вайналдум.

"Сините" от Лондон изобщо не играеха зле и все пак се добраха до заслужено попадение секунди преди почивката, когато Оливие Жиру направи добавка на празна врата.

Десетина минути след почивката своя първи шампионатен гол у дома този сезон вкара Роберто Фирмино, но малко по-късно Тами Ейбрахам върна интригата, а в 73-ата минута Кристиан Пулишич съкрати пасива на Челси само на едно попадение.

В 84-ата минута Алекс Окслейд-Чембърлейн отказа гостите, завършвайки бърза контратакаа на "червените". Така шампионът Ливърпул събра 96 точки кръг преди края, получавайки и така чаканата от 30 години титла. Четвъртият Челси е с 63 точки и ще играе в Шампионската лига следващия сезон, ако вземе поне точка срещу Уулвс в неделя.

Двата отбора започнаха доста плахо за своите възможности и чак в осмата минута сътвориха нещо съществено. Мейсън Маунт засече с глава центриране отдясно, но изобщо не успя да приближи топката до целта. На отсрещната врата Мохамед Салах имаше претенции за дузпа след сблъсък с Рюдигер, но играта продължи.

В средата на първото полувреме Ливърпул откри резултата след феноменално изпълнение на Наби Кейта. Опорният халф си поведе и би силно пред дъгата, за да закове кълбото в горния десен ъгъл. Това се оказа и неговият втори гол за сезона.

"Червените" нанесоха своя втори удар в 38-ата минута, в която майсторът на преките свободни удари Трент Александър-Арнолд отново показа класата си. Бекът потърси горния десен ъгъл и го намери без проблеми, за ужас на вратаря Кепа Арисабалага.

Малко преди почивката "сините" от Лондон "глътнаха" трети гол. Те не се подредиха добре при изпълнение на корнер в наказателното им поле и Жоржиньо не успя да изчисти. Топката попадна на крака на Джорджиньо Вайналдум, който я ритна прецизно в левия ъгъл.

Дълбоко в добавеното време на първото полувреме Оливие Жиру върна надеждите на Челси, правейки добавка пред голлинията след спасения удар на Вилиан.

Ливърпул започна по-добре след почивката, но Салах на два пъти не отигра добре. Десетина минути след началото на второто полувреме обаче падна първият шампионатен гол на Роберто Фирмино на "Анфийлд" този сезон. Нападателят засече центрирането отдясно на Александър-Арнолд и вкара безпощадно с глава.

Головата фиеста продължаваше и този път Алисон беше матиран за втори път. "Черната работа" беше свършена от Кристиан Пулишич, преминал през трима играчи на съперника. Американецът пусна вдясно за Тами Ейбрахам, който подобно на Жиру само трябваше да бутне топката зад голлинията.

Пулишич още два пъти изтормози защитата на Ливърпул в близките минути, но без успех. Бившият ас на Борусия Дортмунд все пак стигна до заслужено попадение в 73-ата минута, когато си спря майсторски на гърди, завъртя се и намери десния ъгъл след центриране на Хъдсън-Одой.

Ливърпул отвърна на удара и в 84-ата минута вкара пети гол на Челси след бърза контраатака. Анди Робъртсън спринтира отляво и центрира в наказателното поле, където Алекс Окслейд-Чембърлейн засече на далечната греда. До края шампионите удържаха преднината си и изковаха победа №31 този сезон във Висшата лига.

Ливърпул - Челси 5:3

1:0 Наби Кейта - 23'
2:0 Трент Александър-Арнолд - 38'
3:0 Джорджиньо Вайналдум - 43'
3:1 Оливие Жиру - 45'
4:1 Роберто Фирмино - 55'
4:2 Тами Ейбрахам - 61'
4:3 Кристиан Пулишич - 73'