Националният отбор на Германия набира скорост с всеки изминал мач. Ефекта от това изпитаха шведите в осминафиналната среща между двата отбора.

Въпреки че загубиха само с 0-2, скандинавците можеха да отнесат още поне 3 пъти по толкова попадения. На два пъти гредите спасяваха вратаря Исаксон, който преживя истинска канонада от изстрели.  Германците намираха пролука за стрелба при почти всяка атака и завършиха мача с 26 удара по посока на вратата.

Резултата откри още в 4-та минута новата звезда на германския футбол - Лукаш Подолски. Заслуга за гола имаше основният реализатор на тима Мирослав Клозе, който много технично проби през двама защитници и, останал сам срещу вратаря, бе съборен. Бразилският съдия Карлош Симон обаче съобразително изчака със сигнала и Подолски с добавка вкара.

Само след още осем минути същите двама футболисти изработиха втория гол. Клозе, който преди този мач имаше 4 гола и нито една асистенция, направи нов добър пробив и с великолепно подаване с пета изведе Подолски на чудесна позиция за стрелба. Новото попълнение на Байерн Мюнхен не сгреши и вкара третия си гол за първенството.

В 35 минута мачът на практика бе решен заради изгонването на Теди Лучич. Защитникът на Швеция получи два жълти картона за еднакви тактически нарушения в 28 и 35 минута и Карлош Симон, за разлика от колегата си Греъм Пол, не се обърка и му показа червения цвят.

През второто полувреме шведите получиха шанс да обърнат лошия си късмет, когато в 51 минута за спъване на Хенрик Ларсон бе отсъдена дузпа. Бившият нападател на Барселона и най-опитен футболист на шведите обаче провали отбора си, изпълнявайки дузпата много неточно стреляйки високо над вратата.

Докрая на мача немците удариха гредата зад Исаксон на два пъти, а вратарят на Швеция отрази куп удари на германците. Най-активен бе Михаел Балак, който изстреля поне 5-6 снаряда по посока на вратата.

Така момчетата на Юрген Клинсман достигнаха заслужено до четвъртфинал и с играта си дадоха заявка за нещо сериозно на това първенство.