Белгия спечели трета поредна победа в груповата фаза на световното първенство, след като надделя над Корея с 1:0.

Единственият гол вкара капитанът Ян Вертонге към края на мача, след като направи добавка след силен удар на резервата Дивок Ориги.

Тимът на Марк Вилмотс стигна до успеха въпреки че цяло второ полувреме игра с човек по-малко. Директен червен картон в края на първото полувреме получи Стивън Дефур за влизане с бутоните напред срещу съперник.

Така "Червените дяволи" заеха първото място с пълен актив от 9 точки и на осминафиналите ще играят срещу САЩ.

Белгия започна малко по-активно мача и още в 24-та секунда Кевин Миралас проби до аутлинията в наказателното поле, но поднесе неточно назад. Малко след него и Драйс Мертенс даде неточно подаване пред вратата след опасна атака по лявото крило.

Играта на Корея бе същата както и в предишните два мача - разпокъсана и хаотична и така нямаше голови положения пред вратата на Белгия.

В 25-та минута белгийците трябваше да открият резултата, но Драйс Мертенс направи вероятно най-големия пропуск досега на световното първенство. Центриране стигна до Кевин Миралас пред вратата и макар опитът му за удар между няколко защитника да бе блокиран, рикоширалата топка стигна до Мертенс. Той бе абсолютно непокрит на 5 метра пред вратата, но направи по-трудното и стреля над напречната греда.

Пет минути по-късно Корея направи първата си смислена атака и след като дълго време никой не пресрещна Ки той нанесе силен удар от около 20 метра, но Куртоа се хвърли и спаси. След центрирането от получилия се корнер Сон успя да изблъска двама защитника наведнъж и това доведе до рикошет, след който топката се насочи към мрежата, но друг играч на Белгия изби от голлинията.

До края на полувремето нямаше нито една голова ситуация, но точно в 44-та минута се стигна до един от ключовите моменти в мача. При ситуация в центъра на терена Стивън Дефур влезе брутално с бутоните напред срещу играч на Корея и съдията правилно го изгони.

Второто полувреме започна с малко по-активна игра на Корея, но отново без да има голови положения. Все пак с малко късмет азиатците можеха и да открият резултата, когато едно центриране се насочи към вратата, прехвърли вратаря, но след това се удари в напречната греда.

Белгия се бе ориентирала към контраатаки, но не комбинираше добре при тях и единствено в една ситуация Мертенс нанесе удар от доста далечна дистанция, който нямаше как да преодолее вратаря.

Въпреки че бе с човек по-малко, Марк Вилмотс не се опита да пази резултата, а направи двойна смяна и пусна в игра офанзивните Ориги и Чадли. И това вкара доста острота в атаките на тима му. В 73-та минута крилото на Тотнъм проби отдясно по крилото и финтира защитник отстрани на наказателното поле. След това обаче вместо да поднесе към Миралас, реши да стреля сам и уцели тялото на бранител.

В 77-та минута Белгия откри резултата. Силен удар на Ориги не бе уловен от вратаря и притичалият Ян Вертонген направи добавка отблизо.

До края Корея опита да наложи натиск, но така и не стигна до чисто голово положение. За Белгия пък влезлият като резерва Еден Азар проби в наказателното поле, но от малък ъгъл бе неточен.

Южна Корея - Белгия 0:1

0:1 Вертонген 77

Южна Корея: Ким Сеун-Гиу, Ли Йон, Юн Сук-Йон, Ким Йон-Вон, Хонг Жеон-Хо, Хан Коок-Йон (46 Ли Кеун-Хо), Ки Сун-Юн, Ли Чун-Йон, Сон Хеун-Мин (74 Жи Дон-Вон), Коо Я-Чео, Ким Шин-Воо (66 Ким Бо-Киун)

Белгия: Куртоа, Ломбартс, Вертонген, Ван Буйтен, Ванден Боре, Фелаини, Дефур, Дембеле, Мертенс (60 Ориги), Миралас (88 Азар), Янузай (60 Чадли)