Арсенал размаза Челси в лондонското дерби с 5:0 у дома, за да продължи битката за титлата във Висшата лига и са подобри сериозно и головата си разлика.

Артилеристите вкараха 4 попадения след  почивката и дръпнаха с 3 точки пред Ливърпул и 4 пред Манчестър Сити, но конкурентите им имат един и два мача по-малко, като ще играят в сряда и четвъртък.

Кай Хаверц и Бен Уайт се отчетоха с по 2 попадения за победителите, докато Челси разочарова, макар че през първата част Сините имаха нелоши възможности, които пропуснаха. Те остават 9-и с 47 точки.

Микел Артета направи 2 промени от победата над Уулвърхемптън, като пусна Томас Партей и Такехиро Томиясу вместо Габриел Жезус и Якуб Кивьор. Голямата липса за Челси бе на Коул Палмър, който се оказа болен, а Мало Густо и Бен Чилуел бяха контузени. Алфи Гилкрист бе титуляр за първи път, а и Михайло Мудрик стартира. Рахийм Стърлинг остана резерва.

Началото бе отлично за Артилеристите, които поведоха още в 4-ата минута. Хаверц и Партей комбинираха добре, след което Райс бе изведен и намери Тросар, който с нисък удар по диагонала отбеляза гол №100 за лондончани през кампанията.

Домакините запазиха контрола в следващите минути, но в един момент Сините станаха опасни. Дизази се размина с топката на далечната греда, а при пробив Джаксън стигна до аутлинията и опита подаване, но се получи рикошет и топката се отклони в гредата.

Арсенал отговори с точен удар на Сака, а след това Петрович направи спасявания срещу Хаверц и Тросар, за да запази минималното изоставане на Челси. Гостите обаче също имаха възможност, след като първо изстрел на Кукурея бе блокиран пред голлинията, но топката се върна при испанеца, който подаде към Енцо Фернандес, чийто изстрел по земя мина малко встрани. В крайна сметка паузата дойде при 1:0 и Челси оставаше в мача.

След паузата обаче, Арсенал не остави съмнение в превъзходството си и головете започнаха да идват един след друг. Бен Уайт реализира за 2:0 в 52-ата минута, след като изстрел на Райс бе блокиран.

Много скоро след това Кай Хаверц получи от Йодегор и прехвърли излезлия вратар, за да успокои окончателно домакините. В 65-ата минута германецът вкара втория си гол в мача, пращайки топката в далечния ъгъл, а в 70-ата и Уайт намери целта за втори път след хубав удар от въздуха след пас на Йодегор.

До края Арсенал стигна до още една греда след отклонен изстрел, а Фабио Виейра и Габриел Мартинели стреляха неточно. Повече голове нямаше, но домакините се насладиха на страхотна победа.

Арсенал – Челси    5:0

1:0    Тросар 4
2:0    Уайт 52
3:0    Хаверц 57
4:0    Хаверц 65
5:0    Уайт 70

Арсенал: Рая, Уайт, Салиба, Габриел, Томиясу (72 Зинченко), Партей (72 Жоржиньо), Райс, Йодегор, Сака (82 Виейра), Хаверц (72 Жезус), Тросар (72 Мартинели)
Челси: Петрович, Гилкрист (78 Силва), Дизази, Бадиашиле, Кукурея, Кайседо, Енцо Фернандес (67 Чалоба), Галахър, Мадуеке (79 Касадей), Джаксън, Мудрик (66 Стърлинг)