Италия започна мощно Евро 2020, след като разби с 3:0 Турция в откриващия мач на турнира, игран на стадион "Олимпико" в Рим.

"Адзурите" показаха страхотен футбол, тотално надиграха съперника си и можеха да спечелят още по-убедително. Головете във Вечния град паднаха след почивката. Първо Мерих Демирал си заби автогол в 53-ата минута, а в 66-ата Чиро Имобиле сложи точка на спора. В 79-ата минута и Лоренцо Инсиние се разписа.

Така Италия записа 28-ми пореден мач без загуба и е съвсем близо до рекорда си от 30 срещи. В следващия кръг от група "А" хората на Роберто Манчини играят с Швейцария, докато Турция среща Уелс.

Селекционерът на турците Шенол Гюнеш заложи в центъра на защитата на Мерих Демирал и Чаглар Союнчу. Атаката поведе Бурак Йълмаз, зад него действа голямата звездата на отбора Хакан Чалханоглу.

Сред избраниците на Роберто Манчини нямаше изненади. В отбрана действаха опитните Джорджо Киелини и Леонардо Бонучи, напред спецът заложи на Доменико Берарди, Лоренцо Инсиние и Чиро Имобиле.

Според мнозина специалисти турците са сред скритите фаворити на турнира, защото притежават отличен отбор, който в квалификациите не загуби от световния шампион Франция – 2:0 у дома и 1:1 в Париж. После "Лунните звезди" направиха равенства 3:3 с Германия и Хърватия в контроли, а през март разбиха Нидерландия с 4:2 в световна квалификация. Последните два мача между Турция и Италия бяха приятелски и завършиха 1:1, а на Евро 2000 отново бяха в една група и "Адзурите" се наложиха с 2:1.

Но на терена не си пролича, че Турция е скрит фаворит и през първото полувреме символичните гости бяха пълен господар, а към Джанлуиджи Донарума нямаше нито един удар. След напрегнато начало на сблъсъка, Италия взе нещата в свои ръце и в 17-ата минута Лоренцо Инсиние направи двойно подаване с Доменико Берарди, но не уцели вратата от удобна позиция.

5 минути по-късно Турция буквално оцеля. След изпълнение на корнер, опитният Джорджо Киелини засече мощно с глава и топката летеше право към сглобката. Угурчан Чакър обаче с фамозна намеса спаси. След малко повече от половин час игра Берарди центрира към далечната греда, Чиро Имобиле засече с глава, но на сантиметри от целта.

До края на полувремето Имобиле и Берарди не уцелиха вратата, а Чакър улови без проблеми изстрел по земя на Инсиние. В последните секунди Италия за трети път поиска дузпа за игра с ръка в наказателното поле. И този път основателно, но след допитване до ВАР, съдиите решиха, че няма за какво да посочат бялата точка.

Второто полувреме в Рим започна зрелищно. Първо резервата Дженгиз Юндер проби по левия фланг и стреля, но след рикошет Джанлуиджи Донарума спаси без проблеми. След това Италия наложи тотална доминация и голът не закъсня. В 53-та минута Берарди центрира остро във вратарското поле, където Мерих Демирал си заби автогол за 1:0 за "адзурите"!

Попадението вдъхнови четирикратният световен шампион и положенията пред Чакър заваляха едно след друго, но Леонардо Спинацола и Инсиние не успяха да удвоят преднината на отбора си. После вратарят улови изстрел и на Мануел Локатели.

Така се стигна до 66-ата минута, когато Италия сложи точка на спора. Леонардо Спинацола овладя и намери Имобиле, който беше оставен непокрит и със силен удар матира Чакър за 2:0!

Крайното 3:0 оформи Инсиние в 79-ата минута. Чакър подари топката на "адзурите" при изнасянето, последва атака с по едно докосване и накрая звездата на Наполи с удар в далечния ъгъл се разписа!

Турция – Италия 0:3

Голмайстори: 0:1 Демирал (53-авт), 0:2 Имобиле (66), 0:3 Инсиние (79)

Турция: Чакър, Челик, Демирал, Союнчу, Мераш, Караман (76-Дервишоглу), Туфан (64-Айхан), Йокушлу (64-Кавечи), Язичи (46-Юндер), Чалханоолу, Йълмаз
Селекционер: Шенол Гюнеш

Италия: Донарума, Флоренци (46-Ди Лоренцо), Бонучи, Киелини, Спинацола, Барела, Жоржиньо, Локатели (74-Кристанте), Берарди, Имобиле (81-Берарди), Инсиние (81-Киеза)
Селекционер: Роберто Манчини

Рим, ст.: "Олимпико"
Съдия: Дани Маккели (Нидерландия)
Жълти картони: Союнчу, Дервишоглу (Турция)