Швейцария победи с 3:1 Турция на Олимпийския стадион в Баку в мач, украсен от прекрасни голове. Харис Сеферович (6) и Джердан Шакири (26) дадоха хубав аванс на “кръстоносците", преди в 62-та минута Ирфан Кахвечи да намали за турците. В крайна сметка в 68-та минута Шакири вкара трети гол след третата асистенция на Стивън Цубер в мача и подпечата трите точки на тима си.

Те обаче не бяха достатъчни за второто място на тима в крайното класиране на Група А. Швейцария събра 4 точки след трите си мача в групата, колкото има и вторият Уелс, загубил с 0:1 от Италия. “Драконите” обаче има по-добра голова разлика 3:2 срещу 4:5 и така швейцарците ще трябва да изчакат развоя на останалите групи, за да разберат дали ще играят на осминафиналите. Както е известно, 4-те най-добри трети отбори от шестте групи продължават в следващата фаза, а шансовете на тима на Владимир Петкович са изключително големи. Турция напуска Евро 2020 без спечелена точка и с голова разлика 1:8

Развоя на срещата по минути може да проследите тук

Турците започнаха надъхано срещата и още в 4-т минута Каан Айхан стреля хубаво от границата на наказателното поле, но Ян Зомер спаси. В ответната атака Швейцария поведе. Харис Сеферович получи една топка от Стивън Цубер, обърна се и с левия си крак от границата на наказателното поле намери далечния ъгъл - 1:0.

Турците опитаха да се отърсят от ранния шок, но Ян Зомер “заключи” вратата си. Стражът на “кръстоносците” спаси опасни удари на Мюлдюр и Озан Туфан. Така се стигна до 26-та минута, когато Джердан Шакира удвои преднината на Швейцария.

Крилото на Ливърпул бе намерен около границата на наказателното поле и изстреля страхотен удар с по-слабия си десен крак. Топката описа феноменална парабола и влезе под гредата.

Само две минути по-късно Шакири можеше да вкара и трети гол. Цубер изведе Шакири сам срещу Угурчан Чакър, но стражът на турците реагира много добре и успя да избие топката в ъглов удар.

До края на първото полувреме турците опитаха всичко да намалят резултата, но Ян Зомер се намесваше все така впечатляващо след удари на Мюлдюр. Защитникът имаше прекрасен шанс в заключителните минути на първата част, когато проби по лявото крило, влезе в наказателното поле, но Зомер не му позволи да реализира.

Турция започна добре и второто полувреме, като в 50-та минута Бурак Йълмаз стреля с глава над вратата. Постепенно швейцарците отново поеха контрола и малко след това Чакър отрази последователни удар на Цубер и Емболо. В 57-та минута пък Шакири бе намерен в наказателното поле с подаване от дясното крило, но стреля с десния си крак над вратата. Само три минути по-късно Чакър трябваше да се намесва решително след диагонален удар на Сеферович.

Така се стигна до 62-та минута, когато Турция намали резултата. Ирфан Кахвече получи топката около границата на наказателното поле и отправи страхотен удар към далечния ъгъл. Този път Зомер нямаше никакви шансове и само видя как топката опъва мрежата зад него.

Швейцарците обаче не трепнаха и шест минути по-късно отново възстановиха предимството си от два гола. При бърза контраатака Стивън Цубер проби по лявото крило и пусна прекрасен пас в перспектива към Джердан Шакири. Техничният полузащитник отклони хладнокръвно топката към вратата и отбеляза второто си попадение в срещата. Цубер пък регистрира третата си асистенция.

В 77-та минута “кръстоносците” бяха близо и до четвърти гол. Гранит Джака стреля мощно от свободен удар точно на линията на наказателното поле, но имаше нещастието да види как топката се отклонява в страничната греда.

Швейцария - Турция 3:1
1:0 Харис Сеферович 6’
2:0 Джердан Шакири 26’
2:1 Ирфан Кахвечи 62’
3:1 Джердан Шакири 68’

Швейцария: Зомер, Видмер (90 - Мбабу), Елведи, Аканджи, Родригес, Фройлер, Джака, Цубер (85 - Бенито), Шакири (75 - Варгас), Емболо (85 - Мехмеди), Сеферович (75 - Гавранович)

Турция: Чакър, Челик, Демирал, Союнчу, Мюлдюр, Айхан (64 - Йокушлу), Туфан (64 - Язъджъ), Кахвечи (80 - Кокчу), Юндер (80 - Караман), Чалханоглу (86 - Токьоз), Йълмаз