Англия обърна Дания с 2:1 след продължения и ще играе на финала на Евро 2020 срещу Италия в неделя.  Това ще бъде първи финал за "Трите лъва" на европейско първенство.

Двата отбора започнаха сравнително скучно стадион "Уембли", но после напълно оправдаха очакванията. Преди изтичането на половин час игра Микел Дамсгор откри резултата с перфектно изпълнен пряк свободен удар, като това се оказа и първият допуснат гол за момчетата на Гарет Саутгейт на шампионата.

В 39-ата минута обаче капитанът на Дания Симон Кяер беше принуден да си вкара автогол след остро центриране на Букайо Сака, а малко преди това Каспер Шмайхел направи феноменално спасяване срещу Рахим Стърлинг.

Второто полувреме мина почти изцяло под диктовката на англичаните, които накараха Каспер Шмайхел да направи няколко спасявания, но като цяло липсваха чистите голови положения.

Двубоят влезе в продължения и в 104-ата минута Хари Кейн изведе англичаните напред, макар да пропусна от бялата точка. Шмайхел спаси неговия удар в долния десен ъгъл, но стрелецът направи успешна добавка и за първи път в историята класира Англия на финал на европейско първенство. Кейн вече има 10 гола на големи форуми за родината си, изравнявайки се с лидера в исторически план Гари Линекер.

Как се разви срещата по минути вижте тук!

Англия стартира по-динамично и играта се водеше предимно в половината на Дания. "Трите лъва" задържаха топката много умело, търсейки пролука през дефанзивния вал на своя противник. Хари Кейн опита центриране отдясно за Рахим Стърлинг в шестата минута, но топката дойде "дълга" за острието.

В 13-та минута Стърлинг отправи първия точен удар в двубоя, но Каспер Шмайхел изобщо не беше затруднен и улови спокойно. Правеше впечатление, че голмайстор №2 в историята на Англия на големи форуми Кейн отново се измести по фланга, влизайки в ролята на подавач. Хари все пак пробва късмета си малко след това, но топката мина високо над целта.

"Червеният динамит" също демонстрира първо присъствие в офанзивен план и отправи два удара в рамките на няколко секунди. Първо Пиер-Емил Хойберг почти подаде на Джордан Пикфорд, а след това Мартин Брайтуайт спечели само корнер за своите. В средата на второто полувреме датчаните отнеха топката и Дамсгор шутира фалцово, но покрай десния страничен стълб.

Точно преди изтичането на половин час игра публиката на "Уембли" беше смълчана заради фамозното изпълнение на Микел Дамсгор. Той заложи на директно изпълнение от фаул, макар топката да беше доста далеч от вратата и намери горния ляв ъгъл. Това се оказа и първият допуснат гол за англичаните на Евро 2020.

В 39-ата минута Англия изравни, след като малко преди това Каспер Шмайхел направи феноменално спасяване отблизо срещу Стърлинг. Капитанът Симон Кяер си вкара автогол, правейки неуспешен опит да изчисти пред голлинията острото центриране по земя на Букайо Сака.

Второто полувреме започна с устрем на Дания, но първата опасност след паузата дойде пред вратата на гостите. Каспер Шмайхел обаче отново следеше ситуацията и спаси с една ръка удара с глава на включилия се в атака Хари Магуайър.

Англичаните имаха кратък силен период, в който обаче не стигнаха до нещо сериозно пред вратата на своя противник, като изключим бързите действия по двата фланга. Близо четвърт час преди края на редовното време Шмайхел правилно изби в корнер, тъй като топката се насочваше точно под напречната греда.

После се стигна до поредица от центрирания за Англия. Филипс заложи на фронтален удар - покрай лявата греда. В добавеното време Филипс шутира неточно, а като цяло Дания се справяше сравнително добре с натиска на своя по-активен опонент.

Сблъсъкът очаквано влезе в продължения с оглед невъзможността на островитяните да пробият отново дефанзивния вал на датчаните. Рано-рано в първото продължение Каспер Шмайхел направи ново страхотно спасяване, този път срещу Хари Кейн.

В 104-та минута Англия осъществи пълен обрат, макар и по много драматичен начин. Рахим Стърлинг спечели дузпа и Хари Кейн пое отговорността. Неговият удар в долния десен ъгъл беше спасен от Шмайхел, но нападателят направи успешна добавка отблизо.

Във второто от двете 15-минутни продължения не се случи нищо интересно, като изключим спасяването на Шмайхел срещу Стърлинг в 121 минута. Англия умело пазеше аванса си, а Дания нямаше ясна идея как може да се "закачи" за дузпите и отпадна повече от достойно от Евро 2020.

Англия - Дания 2:1

0:1 Микел Дамсгор - 30'
1:1 Симон Кяер - 39', автогол
2:1 Хари Кейн - 104'

Пропусната дузпа: Кейн (Англия) - 104' (Шмайхел спасява)

Англия: Пикфорд, Магуайър, Стоунс, Уокър, Шоу, Райс (Хендерсън - 96'), Филипс, Маунт (Фодън - 95'), Сака (Грийлиш - 69') <Трипиър - 106'>, Стърлинг, Кейн

Дания: Шмайхел, Кяер, Вестергор (Винд - 105'), Кристенсен (Андерсен - 79'), Меле, Ларсен (Вас - 67'), Хойберг, Дилейни (Йенсен - 88'), Дамсгор (Поулсен - 67'), Брайтуайт, Долберг (Норгор - 67')