Испания издържа на напрежението при дузпите и победи Швейцария, като по този начин стана първият участник, който си подпечата мястото на полуфинала на Евро 2020.

Двата отбора завършиха наравно в редовното време, а испанците се оказаха по-прецизни от бялата точка 1:1 (2:4).

Иберийците се разписаха на три пъти, докато само един от футболистите на Владимир Петкович успя да вкара от 11-те метра.

Денис Закария (8') си отбеляза злощастен автогол още в самото начало на срещата, а в 68-ата минута Джердан Шакири възстанови паритета на "Газпром Арена" в Санкт Петербург.

И двата отбора достигнаха до тази фаза след изключително драматични победи над световния шампион и вицешампион. Швейцария навакса късно изоставане от 1:3 срещу Франция, а впоследствие сломи "петлите" след изпълнение на дузпи, докато "Ла Фурия" постигна зрелищен успех с 5:3 над Хърватия след продължения.

Испания продължава своята доминация, що се касае до срещите с този опонент, като записа 17-и успех в съперничеството помежду им.

Поражението днес не позволи на "кръстоносците" да достигнат до полуфинал на голямо първенство за пръв път.

Луис Енрике нямаше проблеми с контузени или наказани играчи преди днешния сблъсък, докато Владимир Петкович не можеше да разчита на капитана Гранит Джака, а в средата на първото полувреме замени принудително една от звездите на отбора Бреел Емболо.

Испания чака своя съперник на полуфинала, който ще бъде определен от победителя от двойката Белгия – Италия.

Вижте как се разви мачът по минути ТУК.

Испания започна двубоя на "Газпром Арена" по-активно, а това даде резултат в 8-ата минута. "Ла Фурия" поведе още с първото си по-опасно положение пред вратата на Ян Зомер.

Жорди Алба се оказа на точното място след центриране от ъглов удар. Испанският бранител засече топката от въздуха, а след рикошет в крака на Закария, тя влетя в мрежата на "кръстоносците", за да отчетем 10-ия автогол на Евро 2020.

Малко след като измина четвърт час игра Коке стреля опасно от пряк свободен удар, който обаче премина над напречната греда.

В средата на първото полувреме Владимир Петкович трябваше да замени принудително една от звездите си – Бреел Емболо.

В 25-ата минута испанците бяха близо до това да удвоят преднината си. Аспиликуета се пребори с Аканджи във въздуха и стреля с глава, но право в обсега на Зомер.

Постепенно швейцарците заиграха по-добре и погледнаха към вратата на Унай Симон. Аканджи и Видмер имаха възможност да се разпишат до почивката, но изстрелите им не намериха целта.

Второто полувреме започна равностойно, като първата по-добра възможност се откри пред швейцарците. Денис Закария можеше да се реваншира за автогола и да възстанови равенството на "Газпром Арена", но изстрелът му с глава мина на сантиметри от десния страничен стълб.

В 64-ата минута "кръстоносците" организираха мълниеносна контраатака, при която Цубер стреля опасно, но последва още по-добра намеса от Унай Симон, който успя да реагира от близко разстояние.

Малко след това Аймерик Лапорт и Пау Торес не се разбраха помежду си и подариха топката на Фройлер, който много добре видя свободния Шакири. Капитанът на Швейцария нямаше проблем да се разпише от чиста позиция – 1:1.

Селекцията на Владимир Петкович заигра по-добре, но точно тогава отборът остана в намален състав. Ремо Фройлер влезе много грубо в краката на Жерард Морено, а главният съдия Майкъл Оливър не се поколеба да изгони полузащитника.

До края на редовното време нямаше други интересни ситуации пред двете врати и така двубоят влезе в продължения.

Очаквано в тях по-агресивни бяха испанците, които още в първите 15 минути минути можеха да си подпечатат победата и само добрите изяви на Ян Зомер оставиха "кръстоносците" в играта. С пропуски се отчетоха Жорди Алба, Дани Олмо и Жерард Морено.

И през второто продължение "Ла Фурия" беше по-активният отбор, но липсваше завършващият удар в предни позиции и така се стигна до изпълнение на дузпи.

Те започнаха с пропуск на капитана на Испания – Серхио Бускетс, който нацели страничната греда. Марио Гавранович отбеляза първата дузпа за Швейцария, но тя се оказа и последна. След него Фабиан Шер, Мануел Аканджи не успяха да преодолеят Унай Симон, а Рубен Варгас стреля над вратата.

За "Ла Фурия" Родри също пропусна от бялата точка, но Дани Олмо, Жерард Морено и Микел Оярсабал не сгрешиха и изпратиха Испания на 1/2-финал.

Швейцария – Испяния 1:1 (2:4)

0:1 – Закария 8‘ (автогол)

1:1 – Шакири 68‘