Иран тресна драматично с 2:0 Уелс в среща от група "В" на Мондиал 2022.

Така "персите" се изравниха с Англия с по три точки, докато "драконите" и САЩ са с по една. "Трите лъва" и американците играят по-късно днес.

Като цяло иранците доминираха, тотално надиграха Гарет Бейл и компания и заслужено си взеха победата и трите точки.

Головете за "персите" паднаха в добавеното време на мача. Първо Мехди Чешми опъна мрежата на Уелс в 98-ата минута, а само две по-късно се разписа и Ремин Резаян.

Иран тресна и две греди, а едно техно попадение бе правилно отменено от ВАР заради засада.

Трябва да се отбележи, че в края на мача при резултат 0:0 "драконите" останаха в намален състав, след като Хенеси заслужено бе изгонен за брутален фаул много пред наказателното си поле.

Вижте ТУК развоя на срещата по минути

Срещата започна скучновато, като в началото действията се развиваха основно в средата не терена, без каквито и да било опасности пред една от двете врати.

В 12-ата минута Уелс можеше да вкара. Тогава Конър Робъртс пусна страхотен пас към Кийфър Мур на точката на дузпата, последва акробатичен удар, но Хосейни направи уникално спасяване и запази вратата си суха.

Малко по-късно Иран отбеляза. Робъртс сгреши детински и позволи на персите да направят бърза контра, при която топката достигна до Али Голизадех, който опънат мрежата зад Хенеси, но попадението правилно бе отменено поради засада.

В 21-ата минута Азмун се освободи от защитата на Уелс и стреля остро, но над вратата на европейците. Отговорът на европейците бе тупалка на Гарет Бейл, но Хосейни без проблеми спаси.

Това бяха и най-интересните моменти за първото полувреме. До почивката двата отбора здраво се "захапаха" в средата на терена, без никакви голови възможности.

Второто полувреме започна с уникален шанс и две греди за Иран. Персите сътвориха страхотна контра атака, при която Аарън Рамзи загуби в средата на терена, след което последва извеждащ пас към Сердар Азмун, който напредна и стреля, а топката се отби от лявата греда на Хенеси.

Секунди след това Али Голизадех отправи удар извън наказателното поле, който срещна дясната греда, а при добавката Азмун от непосредствена близост не можа да преодолее Хенеси.

Това положение даде стимул на иранците и в следващите минути те контролираха действията на терена. В 67-ата минута в наказателното поле на Иран се създаде суматоха, при която Гарет Бейл се опита да вкара с петичка, но без успех.

Пет минути по-късно персите стигнаха до чиста ситуация, при която Езатолахи стреля по диагонала от границата на пеналта, но Хенеси показа класа и спаси. "Драконите" реагираха с тупалка на Бен Дейвис, но до гредата.

Така се стигна до 85-ата минута, когато вратарят на Уелс Хенеси едва не нокаутира Мехди Тареми далеч преди дъгата на наказателното си поле. Последва едва жълт картон за Хенеси, което вбеси иранците, които награбиха главния съдия, който моментално отиде да разгледа ситуацията и с помощта на ВАР промени решението си и справедливо изгони Хенеси.

До края Иран тотално доминира и заслужено си взе драматично победата. Развръзката настъпи в осмата минута на добавеното време, когато Мехди Чешми пое топката пред границата на наказателното поле и с плътен удар прати топката във вратата пазена от Дани Уорд.

Три минути по-късно Иран стигна и до втори гол. При отлична контраатака Ремин Резаян бе оставен сам срещу вратаря на Уелс и с техничен удар го преодоля за крайното 2:0.

Уелс - Иран 0:2

0:1 Мехди Чешми 90+8
0:2 Ремин Резаян 90+11

Уелс: Уейн Хенеси, Крис Мефам, Джо Родън, Бен Дейвис, Конър Робъртс (57-Бренън Джонсън), Аарън Рамзи (78-Дани Уорд), Итън Ампаду (77-Джо Алън), Хари Уилсън (58-Даниел Джеймс), Нико Уилямс, Гарет Бейл, Кийфър Муур

Иран: Сейед Хосеин Хосеини, Милад Мохамади, Маджид Хосейни, Мортеза Пуралиганджи, Рамин Резаеян, Ехсан Хасайфи (76-Мехди Тораби), Саид Езатолахи (83-Али Карими), Ахмад Нуролахи (78- Роозбех Чешми), Али Голизадех (77- Алиреза Джаханбакш), Мехди Тареми, Сердар Азмун (68- Карим Ансарифард)