Нидерлания се спаси от загуба във втория си мач на Мондиала в Катар. Тимът на Луис ван Гаал и Еквадор завършиха 1:1 в мач от група "А" на световното първенство.

Така двата тима събраха по 4 точки. И още нищо не е решено в групата, но "лалетата" имат наглед по-лек мач - остава им да играят с Катар. Докато южноамериканците се изправят срещу Сенегал и ако загубят са аут от Световното.

Еквадор нямаха допуснат гол цели 7 мача или над 11 часа футбол, ала още в 6-ата мин. Коди Гакпо ги прониза. Това бе втори гол за младия играч на световното първенство, след като отбеляза и при победата 2:0 над Сенегал.

Голямата звезда на Еквадор Енер Валенсия изравни в началото на второто полувреме. Дензъл Дъмфрис сбърка в центъра на терена. Топката попадна у Еступинян, който стреля силно. Вратарят на "лалетата" Нопер изби, но кълбото се озова във Валенсия, който от 3 метра вкара в празната врата. Всички попадения на мондиала за южноамериканския тим са вкарани от голямата им звезда.

Гол на Еквадор пък бе отменен в последните секунди на първата част. Кайседо стреля, Еступинян отклони и прати кълбото в мрежата, ала техен съотборник в този момент бе зад защитата на "лалетата" и реферът правилно отмени попадението.

Веднъж и гредата спаси играчите на Луис ван Гаал. Плата разтресе рамката на вратата със силен шут в 58-ата мин.

Първото полувреме разочарова зрителите, които очакваха истинско зрелище от двата тима. 23-годишният Коди Гакпо откри резултата за "лалетата" след асистенция на Деви Клаасен. Голмайсторът е считан за един от най-големите таланти в нидерладския футбол.

В средата на първата част южноамериканците започнаха да натискат. Атаките им ставаха все по-яростни, ала Ван Дайк и компания удържаха.

Най-чистото положение за еквадорците дойде в 32-ата мин. Звездата на тима Валенсия се освободи и стреля технично, но Андрийс Ноперт отрази със сетне усилия силния му шут. 203-сантиметровият страж се разтегна максимално, за да не позволи топката да влезе в мрежата му.

В добавеното време на първото полувреме, еквадорците най-сетне намериха пътя към вратата на Нидерландия. Кайседо стреля, а Еступинян отклони топката във вратата. Попадението обаче беше отменено, тъй като Поросо бе в положение на засада.

Второто полувреме започна като първото - с натиск на южноамериканците. Само 4 минути бяха нужни на Валенсия, за да вкара своя трети гол на това първенство. Звездата на Еквадор прати топката от няколко метра на празна врата.

След гола "Ел Три" продължи да атакува. В 58-ата минута Плата стреля отдясно, но за негово нещастие, ударът му попадна в напречната греда на нидерландците.

В края на срещата Еквадор отнесе сериозен удар. Голямата звезда на тима Енер Валенсия бе изнесен с носилка от терена.

Голмайстори: 1:0 Гакпо (6); 1:1 Енер Валенсия (49);

Стартови състави:

Нидерландия:  Андрийс Нопер, Дензъл Дъмфрис. Нейтън Аке, Върджил ван Дайк, Юриен Тимбер,  Дейли Блинд,  Дейви Клаасен,  Тин Копмайнерс,. Френки де Йонг, Стивън Бергвайн,  Коди Гакпо

Eквадор:  Ернан Галиндес, Пиеро Инкапие,  Первис Еступинян, Анхело Пресиадо,  Феликс Торес, Жегсон Мендес,  Мойсес Кайседо,  Джаксън Поросо,  Гонсало Плата,  Майкъл Естрада,  Енер Валенсия