Мексико и Полша завършиха 0:0 в мач от Група "C" на Мондиал 2022 в Катар. Звездата на "Дружина полска" Роберт Левандовски стана антигерой за своя отбор, след като пропусна дузпа.

Така двата тима разделиха точките и останаха зад изненадващия лидер Садуитска Арабия, докато фаворитът Аржентина се озова на последно място след първите мачове в групата.

В 12-ата минута Луис Чавес центрира отляво и Ектор Морено стреля с глава, но прати топката над вратата. В 26-ата минута Алексис Вега надскочи Мати Кеш в наказателното поле на Полша и нанесе удар с глава, преминал на сантиметри от страничния стълб.

Веднага след това футболистите на Херардо "Тата" Мартино имаха нов шанс да отбележат. Луис Чавес изведе отляво Хесус Гаярдо, който шутира, Шчесни не се намеси убедително, но топката излезе в аут. В края на първата част Хорхе Санчес шутира от малък ъгъл, но Шчесни внимаваше и спаси.

В 54-ата минута Роберт Левандовски бе леко задържан в пеналта от Ектор Морено и съдията Крис Бийт (Австралия) бе извикан от ВАР да прегледа ситуацията, след което посочи бялата точка. Лева изпълни слабо дузпата в левия долен ъгъл на вратата и Очоа спаси удара. Така нападателят продължава головата си суша на Световни първенства, където няма попадение вече в 4 мача.

В 64-ата минута Едсон Алварес стреля отдалеч, а Хенри Мартин отклони коварно топката с глава, но Шчесни отново бе на мястото си и спаси.

В 82-ата минута пред тима на Чеслав Михниевич  се откри добра възможност, но Жиелински не успя да нанесе точен завършващ удар. До края мексиканците бяха по-активният отбор, но така и не можаха да пробият отбраната на съперника.

Любопитното е, че Полша стана първият отбор, който пропуска 3 последователни дузпи в редовното време или продълженията на мондиали. Другите, които направиха това са Кажимеж Дейна (срещу Аржентина през 1978 г.) и Мачей Журавски (срещу САЩ през 2002 г.).

Мексико - Полша  0:0

Мексико: Очоа, Монтес, Морено, Санчес, Гайярдо, Алварес, Ерера, Чавес, Вега, Мартин, Лосано

Полша: Шчесни, Бережински, Квиор, Глик, Кеш, Криховяк, Жиелински, Шимански, Камински, Залевски, Левандовски