Мароко сензационно елиминира Испания с дузпи на осминафиналите на Мондиал 2022. Срещата на стадион "Едюкейшън" завърши без голове след 120 минути, а при дузпите африканците биха с 3:0.

Ла Фурия беше доста по-активен през първото полувреме, но срещу себе си имаше изключително дисциплинирани футболни войни, които действаха като юмрук.

Нещо повече - макар да се отбраняваше, далеч по-скромният на хартия отбор отбор действаше отлично на контраатака и отправи точен удар, срещу нито един за световния шампион за 2010 година.

През второто полувреме и двата отбора бяха предпазливи, макар да имаха своите редки моменти в атака. До гол не се стигна и логично последваха две продължения по 15 минути. Най-чистото положение в мача по ирония на съдбата дойде в 123-ата минута, но Сарабия пропусна да отстреля съперника.

При дузпите момчетата на Луис Енрике не вкараха нито едно от изпълненията си и загубиха безславно с 0:3. Така за първи път в историята си Мароко е четвъртфиналист на световни финали. Във финалната осмица техен съперник ще бъде Португалия или Швейцария.

Как се разви мачът Мароко - Испания по минути, вижте ТУК!

Напълно очаквано Ла Фурия владееше топката в по-голяма част от времето на старта. Показалият страхотен офанзивен футбол до момента Мароко все още не можеше да разгърне облика си, видимо задушаван от пресата на противника.

Вече бяха изминали двайсетина минути игра, когато се стигна до нещо като първа възможност в срещата. Бекът на африканците Ашраф Хакими стреля силно от пряк свободен удар, но над целта.

В средата на първата част испанците уцелиха греда, но космическата засада на Феран Торес беше видима рано-рано. Веднага след това Маркос Асенсио опъна мрежата на Мароко, но от нейната външна страна.

На отсрещната врата защитникът на Байерн Нусаир Мазрауи отправи далечен снаряд с левачката, но вратарят Унай Симон се справи, макар и с леки колебания. Към края на първото полувреме Буфал финтира майсторски и центрира отляво - Агерд стреля с глава, но малко над напречната греда.

Веднага след рестартирането на играта се стигна до неочаквано напрежение в малкия пеналт на Испания! Унай Симон високомерно разигра спокойно пред съперник, но успя да се освободи успешно от топката в последния момент.

Десетина минути след началото на второто полувреме тупалка на Дани Олмо накара Боно да боксира. Това беше и първи точен удар за Испания в двубоя.

Последва доста скучен период, в който и двата отбора вече видимо започнаха да правят сметки и да пестят своите сили за задаващите се продължения. В 82-ата минута Мората получи отдясно и направи нещо като прострелно центриране, но без успех.

В добавеното време вратарят на Испания вече за втори път разигра спокойно пред погледа на мароканец точно пред голлинията си, но отново се размина само с уплаха. В самия край обаче трепереха мароканците, а техният вратар Боно отрази опасно центриране на Олмо.

Така логично се стигна до продължения и в края на първото от двете Мароко пропусна златен шанс! Резервата Чедира излезе сам срещу Симон, но би в обсега му.

В 123-ата минута Сарабия получи невероятна възможност, но би силно покрай лявата греда от въздуха!

Така се стигна до дузпи, където Мароко спечели с 3:0!

Мароко - Испания 0:0 в редовното време и продълженията, 3:0 при дузпите

Мароко: Боно, Хакими, Агерд (Ел Ямик - 84'), Саис, Мазрауи (Атия Аллах - 82'), Унахи (Бенун - 120'), Амрабат, Амалах (Чедира - 82'), Зиеш, Ен-Несири (Сабири - 82'), Буфал (Езалзули - 66')

Испания: Симон, Алба (Балде - 98'), Лапорт, Родри, Йоренте, Бускетс, Педри, Гави (Солер - 63'), Олмо (Фати - 98'), Асенсио (Мората - 63'), Торес (Нико Уилямс - 75') <Сарабия - 119'>