Президентът на Еквадор Даниел Нобоа обяви петък за национален празник, след като националният отбор по футбол на страната се класира за фазата на елиминациите на Световното първенство с изненадваща победа с 2:1 над Германия. Едва за втори път в историята си, и за първи от 2006 г., Еквадор стига до фазата на елиминациите на световно първенство.

„Благодаря на играчите и треньора, които въпреки критиките, обидите и трудните моменти, през които преминаха, успяха да се възстановят и да донесат тази огромна радост на цялата страна. Утре е празник!“, написа Нобоа в публикация в X.

Еквадор се нуждаеше от победа в последния си мач от група Е в четвъртък, след загуба от Кот д’Ивоар и равенство с Кюрасао. Южноамериканският отбор допусна ранен гол срещу германците, но се бори и успя да си осигури победата, което предизвика бурни празненства сред феновете на изцяло изчерпания стадион в Ню Джърси. Германия вече си беше осигурила класиране като победител в групата. Кот д'Ивоар завърши на второ място след победата си с 2:0 над Кюрасао.