Милан разби с 3:0 Рен в първия мач от елиминационните плейофи в Лига Европа. Хората на Стефано Пиоли доминираха на стадион „Джузепе Меаца“ и с единия крак вече са на 1/8-финалите във втория по сила европейски клубен турнир.

Категоричният успех за „росонерите“ изковаха Рубен Лофтъс-Чийк, който изригна с две попадения, а едно добави и суперзвездата на тима Рафаел Леао. Англичанинът откри резултата в 32-ата минута, след което удвои в 48-ата минута, португалската перла пък фиксира крайното 3:0 в 53-ата минута. Така грандът от Милано стартира мощно похода си в Лига Европа, където продължи европейската си одисея след отпадането в групите на Шампионската лига.

Седемкратният европейски клубен шампион изпусна да спечели още по-убедително и на практика съвсем да откаже французите преди реванша, който и сега изглежда протоколен. Веднъж и гредата спаси гостите след тупалка на Леао. Рен също показа зъби на няколко пъти, но не успя да стигне поне до почетен гол, който да им даде по-големи надежди за втората среща, която ще се проведе на 22 февруари.

Двубоят очаквано започна с натиск на „росонерите“. Още в 7-ата минута те едва не откриха резултата, но фортуна им обърна гръб. Рафа Леао изстреля мощна тупалка отблизо, ала разтресе напречната греда.

Последваха пропуски на Тижани Райндерс и Унус Муса за домакините. Гостите отговориха с неточен шут в 22-ата минута.

Логичното се случи в 32-ата минута, когато Милан разпечата вратата на съперника си. Флоренци проби отдясно, след което центрира към Рубен Лофтъс-Чийк. Англичанинът се измъкна от опеката на пазача си и разстреля Манданда – 1:0.

Малко след това с пропуск се отчете Жиру, а Дезире Дуе не успя да преодолее Менян. Така почивката дойде при минимална преднина за италианския гранд.

Само 3 минути след антракта домакините удвоиха. В прегръдките на своите отново се оказа Рубен Лофтъс-Чийк. Кяер стреля с глава след корнер, Манданда прояви страхотен рефлекс, но топката стигна до англичанина, който с глава не остави шансове на стража – 2:0.

Всичко на практика приключи в 53-ата минута. Тогава Тео Ернандес намери отлично Леао. Португалецът шутира страхотно от пеналта и препарира вратаря – 3:0.

В 57-минута Манданда отрази удар на  Пулишич в близкия му ъгъл. Амин Гуири пък профука добра възможност за Рен в 70-ата минута.

Битката на "Сан Сиро" продължи двуостро. Атаките се редуваха и в двете посоки. Майк Менян и Стив Манданда обаче демонстрираха класата си в няколко ситуации пред вратите им.

В 81-вата минута Баптисте Сантамария пробва късмета си с шут отдалеч. Кълбото обаче профуча над напречната греда на рамката, пазена от стража на "росонерите".

До края французите нямаха сили да вкарат поне почетен гол, а домакините не успяха да довършат съвсем противника си преди реванша, макар че и с този резултат почти си подпечатаха визите за същинската елиминационна фаза на Лига Европа.

Милан - Рен 3:0

Голмайстори: 1:0 - Рубен Лофтъс-Чийк (32'), 2:0 – Рубен Лофтъс-Чийк (48'), 3:0 - Рафаел Леао (53')

Милан: Менян, Флоренци, Кяер, Габия, Ернандес, Муса, Райндерс, Пулишич, Лофтъс-Чийк, Леао, Жиру,

Рен: Манданда, Г. Дуе, Омари, Теате, Труферт, Буриго, Матусива, Сантамария, Д. Дуе, Калимуендо, Терие