Нигерия победи Исландия с 2:0 в двубой от група D на световното първенство по футбол, игран на стадион "Волгоград Арена".

Двата отбора изиграха много скучно първо полувреме, в което островитяните поне създадоха няколко положения, докато африканците не отправиха нито един удар.

Още от самото начало на втората част обаче Нигерия натисна здраво и откри резултата в 49-ата минута чрез Ахмед Муса. Той си спря по чудесен начин топката във въздуха след центриране на Моузес и простреля съперника.

Четвърт час преди края на редовното време Муса реализира втория си гол след солова акция, а "суперорлите" продължаваха да натискат. Интригата беше на път да се завърне в 83-ата минута, но Гилфи Сигурдсон пропусна отсъдената в полза на отбора му дузпа.

Така Нигерия вече има три точки и заема второто място, докато Исландия е на трета позиция с една точка. В третия си мач нигерийците излизат срещу Аржентина в директен спор за излизане от групата, а исландците играят с Хърватия, който вече се класира за елиминациите.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/aFOqT8d_ZqM" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/eVrqd2XJ5H0" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

Как се разви мачът по минути, четете ТУК!

Още в самото начало на срещата Гилфи Сигурдсон шутира майсторски от пряк свободен удар, но вратарят на Нигерия спаси, избивайки в корнер.Малко след това Сигурдсон се опита да завърши акцията на своите с техничен удар в долния десен ъгъл, но стражът на африканците внимаваше и отново улови.

Нигерийците не предлагаха абсолютно нищо интересно и до средата на първото полувреме стигнаха само до две хаотични центрирания в наказателното поле на своя съперник, който се справи без проблеми. В същото време Исландия отново атакува, но шутът на Бярнасон беше блокиран.

Играта на африканците в офанзивен план изобщо не се получаваше, а за капак те често се пропукваха в отбрана. Към края на първото полувреме се стигна до остро центриране в наказателното поле на Нигерия и Алфред Финбогасон засече с глава, но не успя да намери очертанията на вратата.

Малко след почивката Нигерия изненадващо нанесе своя удар. Виктор Моузес центрира отдясно и Ахмед Муса си спря топката майсторски във въздуха, след което нанесе безпощаден удар в горния десен ъгъл.

Малко след това Ндиди отправи страхотен удар от дистанция, насочвайки кълбото точно под напречната греда, но Халдорсон изби в последния момент с една ръка.

"Суперорлите" бяха по-добрият отбор през второто полувреме и създаваха куп положения пред вратата на своя противник. Виктор Моузес първо стреля неточно, а след това беше блокиран. Удар с глава на Балогун пък мина покрай целта.

Четвърт час преди края на редовното време Ахмед Муса вкара втория си гол в мача след солова акция, при която се пребори с Арнасон в наказателното поле и дори имаше време да си избере отново десния ъгъл за стрелба.

После арбитърът Матю Конгър подмина спъване на Ебуехи, но получи сигнал и изгледа ситуацията на повторение, след което съзря фаул срещу Финбогасон, отсъждайки дузпа. Гилфи Сигурдсон обаче стреля високо!

Исландците се опитаха да се върнат в мача при удара на Финбогасон отляво, но вратарят на Нигерия следеше ситуацията и спаси.

Нигерия - Исландия 2:0

1:0 Ахмед Муса - 49'
2:0 1:0 Ахмед Муса - 75'

Пропусната дузпа: Гилфи Сигурдсон (Исландия) - 83'

Нигерия: Узохо, Идову (Ебуехи - 46'), Еконг, Балогун, Омеру, Ндиди, Оби Микел, Етебо (Иуоби - 90'), Моузес, Ахмед Муса, Ихеаначо (Игало - 85')

Исландия: Халдорсон, Севарсон, Рагнар Сигурдсон (Игнасон - 65'), Арнасон, Магнусон, Бярнасон, Гилфи Сигурдсон, Гунарсон (Скуласон - 87'), Гисласон, Бьодвардсон (Сигурдарсон - 71'), Финбогасон