Без най-големите си звезди си Англия и Белгия решиха спора за първото място в група G на Мондиал 2018. "Червените дяволи" удариха "Трите лъва" с 1:0 и се наредиха на първо място в класирането. Победата донесе Аднан Янузай в началото на второто полувреме, след като с брилянтен фалцов удар простреля Джордан Пикфорд.

Така Белгия ще има на пръв поглед лека задача на осминафиналите срещу Япония, но пък са в потока на Франция, Аржентина, Бразилия, Уругвай и Португалия, докато Англия пък ще играе срещу Колумбия.

И двамата селекционери бяха направили доста промени в съставите от предишните мачове. Роберто Мартинес смени девет футболисти, като само вратарят Куртоа и защитникът Боята започнаха в предните двубои. Големите звезди на отбора Ромелу Лукаку, Еден Азар и Кевин де Бройне останаха резерви.

За Англия на пейката седна голмайстора (5) Хари Кейн, заменен от Джейми Варди. Шанс получиха още Фил Джоунс, Гари Кейхил, Дани Роуз, Трент Александър-Арнолд, Ерик Дайър, Фабиан Делф и Маркъс Рашфорд.

Дали сметките са играли, или не, но двата отбора не оправдаха очакванията за зрелищен двубой. Особено англичаните, които като че ли действаха твърде предпазвливо и за цялото първо полувреме не успяха да отправят точен удар.

Белгия успя да спечели средата на терена, което доведе до по-добрите положения за гол пред английската врата. В 6-ата миунта Юри Тилеманс отправи бомбен шут от около 25 метра, но вратарят на Англия Пикфорд успя да избие. В 10-ата минута това Англия оцеля при неразбирателство между защитата и вратаря Пикфорд, след като Кейхил успя да изчисти топката пред самата голлинията

В средата на полувремето отново имаше сериозно напрежение за Пикфорд. След центриране от корнер топката попадна във Фелайни, който стреля по земя през купа от играчи, но на голлинията топката бе изчистена от противников защитник.

Едва след половин час игра Англия стигна до добра ситуация за гол - Лофтъс-Чийк стреля с глава след центриране от корнер, но топката профуча покрай вратата. Така на почивката двата отбора се оттеглиха при нулево равенство.

Второто полувреме обаче започна ударно за Белгия. В 51-ата минута Аднан Янузай избухна с брилянтен фалцов удар отляво по диагонала и намери далечния ъгъл на безпомощния Пикфорд. След гола англичаните опитаха набези към противниковата врата, но липсваше последния пас.

Чак в 66-ата минута Англия направи перфектна атака и създаде най-чистото си голово положение. Варди изведе зад защитата Рашфорд, който излезе сам срещу вратаря, стреля технично покрай него, но с върха на пръстите си Куртоа изби в корнер.

В 81-ата Рашфорд този път от фаул опита да порази белгийската врата, но стреля над напречната греда. Малко след това влезлият като резерва Уелбек бе близо до изравняването, но ударът му отблизо бе блокиран от Фелайни. В крайна сметка резултатът остана непроменен до края и Белгия се поздрави с крайния успех.

Англия - Белгия 0:1

0:1 Янузай 51

Англия: Пикфорд, Джоунс, Стоунс (Магуайър 46), Кейхил, Александър-Арнолд (Уелбек 79), Лофтъс-Чийк, Дайър, Делпф, Роуз, Рашфорд, Варди
Селекционер: Гарет Саутгейт

Белгия: Куртоа, Дендонкер, Боята, Вермален (Компани 74), Фелайни, Дембеле, Шадли, Т. Азар, Янузай (Мертенс 86), Тилеманс, Бачуай
Селекционер: Роберто Мартинес

<iframe width="854" height="480" src="https://www.youtube.com/embed/xNYetKkOvcs" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>