Както се очакваше, Германия нямаше особени проблеми и срази Коста Рика с 4:2 в мач №1 от 18-ото световно първенство. Въпреки убедителния успех обаче домакините показаха, че имат проблеми в защитата, след като скромният съперник отбеляза 2 гола с два точни удара към вратата. rn

Без контузения Михаел Балак германците започнаха силно и още в 6-ата минута Филип Лам откри с прекрасен гол. Той завъртя топката в далечния ъгъл от ъгъла на наказателното поле. Това попадение успокои домакините, които 6 минути по-късно допуснаха изравняване. Звездата на Коста Рика Пауло Уанчоп бе изведен сам срещу Йенс Леман и не сгреши.

Радостта им обаче трая едва 5 минути, тъй като в 17-ата Мирослав Клозе се разписа навръх 28-ия си рожден ден. Бастиан Швайнщайгер асистира за попадението, като намери съотборника си на 4 метра пред празната врата. До края на полувремето Германия продължи да атакува, а костариканците се бяха прибрали в своята половина.

След паузата превъзходството на домакините продължи и логично Клозе вкара втория си гол, след като първо вратарят спаси изстрела му с глава, но след това нямаше шанс при добавката. С двете си попадения той бе определен за играч на мача. Въпреки това гостите вкараха нов гол при втората си атака. Както и при първото попадение, пак Уанчоп бе оставен сам зад германската защита и отново реализира.

Интригата обаче приключи в 87-ата минута, когато Торстен Фрингс препарира вратаря на Коста Рика с шут от 30 метра и узакони победата. Така Германия спечели, но въпреки това селекционерът Юрген Клинсман ще трябва да поговори сериозно със защитниците, които на няколко пъти увиснаха сериозно и при по-класен съперник ще берат доста ядове.