Уникална драма изпрати националния отбор на САЩ на осминафинал на световното първенство в ЮАР, след като "янките" победиха Алжир с гол в 91-ата минута, дело на Ландън Донован. Цял мач северноамериканците не успяха да пробият феноменалния в този мач вратар на Славия Райс М'Боли, удариха греда и когато никой не очакваше, Донован ги изстреля напред и разплака отбора на Словения, който загуби с минималното 0:1 от Англия. Така САЩ оглави класирането в група "С", след като има по-добра голова разлика от англичаните и ще играе с втория отбор от група "D". На всичко отгоре "янките" счупиха и 60-годишен карък, тъй като от 1950 година насам те губят всичките си последни мачове в групите си на Мондиали. Отборът, който истински трябва да съжалява обаче е не този на Алжир, а този на Словения. Балканците не дадоха всичко от себе си в мача с Англия и въпреки че губеха, доиграха двубоя твърде спокойно и самоуверено, за което бяха жежко наказани. Невероятно първо полувреме спретнаха двата отбора, като още в 6-ата минута Алжир можеше да открие резултата. Брутална грешка в защитата на САЩ позволи на Джабур да овладее топката на точката на дузпата и от воле разстреля Хауърд, но топката тресна напречната греда. Още в ответната атака Гомес успя да пробие през защитата на африканците и стреля в близкия ъгъл на вратата, но вратарят на Славия показа прекрасен поглед върху играта и се хвърли акробатично, за да избие в корнер. Последваха минути, през които ударите от дистанция бяха на мода, а в 18-ата минута Демпси можеше да влезе в историята с красив гол, след ножичен удар в наказателното поле, но уви, топката прелетя над горната греда. В 21-ата минута дойде и една от най-спорните ситуации. Гомес проби в наказателното поле и пусна топката към оставения непокрит на далечната греда Демпси, който с лекота засече в мрежата, но страничният арбитър вдигна флага за засада. Повторенията обаче показаха, че нападателят бе на една линия с бранителя на Алжир и решението остана много спорно. След ново затишие и няколко удара от дистанция се стигна до 30-те минути, когато САЩ се развихри и можеше като нищо да поведе с 3:0 до края на полувремето. Първо в 33-ата минута Черундоло центрира, Демпси опита да стреля с глава, но топката попадна в Донован, който обаче от границата на наказателното поле стреля неточно. Две минути след него Демпси бе изведен сам срещу вратаря на Алжир от Донован, но пак нечовешкия рефлекс на М'Боли спаси кожата на африканците. В 37-ата минута дойде и най-невероятния пропуск - този път Донован бе изведен сам срещу вратаря на алжирците, разбира се, М'Боли отрази неговия удар, но после топката попадна в Алтидор, който от един метър на празна врата стреля в стил Христо Йовов над горната греда. На свой ред при една контраатака Алжир можеше да се разпише чрез хубав удар на Матмур от 25 метра, в самия край на полувремето Зиани бе оставен непокрит на дъгата на наказателното поле, но и той не успя да стреля точно. След почивката темпото леко спадна и двата отбора не бързаха да се атакуват така, както го правеха в края на първата част. Затишие пред буря се оказа обаче това. В 57-ата минута САЩ направи поредния си непростим пропуск. Алтидор изведе Демпси в наказателното поле, осмицата първо тресна десния стълб, топката се върна в него и на празна врата нападателят стреля в аут. Няколко минути по-късно М'Боли отново блесна, като спря опасен пробив на Фийлхебър. В 68-ата минута влезлият като резерва Бъдъл от три метра го разстреля с глава, но пак стражът на Славия бе заел правилната позиция и успя да отрази. Минута по-късно Зиани се озова на стрелкова позиция в наказателното поле на САЩ, но диагоналният му удар профуча далеч от целта. В 73-ата минута пък Йебда напредна добре и реши самостоятелно да завърши атаката с мощен шут, но коженото кълбо профуча над гредата . В 79-ата минута Майкъл Брадли можеше да вкара от пряк свободен удар, но топовният му удар бе като детска игра за вратаря на съперника. Опитите на САЩ изглеждаха все по-ялови и голът – все по-невъзможен. Тогава при една остра контраатака в 91-ата минута Райс М'Боли отрази поредния удар към своята врата, но връхлитащият Донован заби топката в мрежата, без да остави шанс на извънземния вратар на Алжир. В 93-ата минута в отчаяните си опити, капитанът на африканците Яхия получи втори жълт картон и съответно червен, за да отбележи трагичната развръзка на двубоя за Алжир. САЩ - Алжир 1:0 1:0 Донован (91) САЩ: Хауърд, Боканегра, Черундоло, Борнстийн (83, Бийзли), Демерит, Брадли, Демпси, Донован, Еду (64, Бъдъл), Гомес (46, Фийлхебър), Алтидор Алжир: М'Боли, Бугера, Белхадж, Яхия, Халиш, Ласен, Матмур (88, Саифи), Зиани (71, Гедиура), Йебда, Кадир, Джебур (65, Джезал)