Галерия

Последният кръг за сезона в германската Бундеслига донесе сълзи от радост или мъка на почти всеки стадион, на който се игра мач от елита тази седмица.

В Мюнхен шампионът Байерн победи Фрайбург с 4:1 и изпрати трима свои футболисти. За капитана Филип Лам, вратаря Том Щарке и халфа Чаби Алонсо това беше последният мач в професионалния футбол. Треньорът Карло Анчелоти трудно сдържаше сълзите си, възнаграждавайки Лам и Чаби с късни смени, за да им подари аплодисментите на целия стадион.

Големият губещ се оказа Роберт Левандовски, който остана с 30 гола и не успя да спечели голмайсторския приз в Бундеслигата за трети път. Наградата отиде за първи път в ръцете на Пиер-Емерик Обамеянг.

Габонецът се разписа на два пъти при успеха на Борусия Дортмунд с 4:3 над Вердер Бремен, дошъл след общо три пълни обрата в най-интересната среща за кръга. Марко Ройс също се отчете с две попадения и заедно със своите съотборници ликуват директно класиране в групите на Шампионската лига.

Фрайбург завърши седми, но на теория може да играе в евротурнирите. За целта обаче, Борусия Дортмунд трябва да спечели финала за Купата на Германия срещу Айнтрахт Франкфурт.

Особено драматично беше в Хамбургер, където бившият европейски шампион обърна Волфсбург до 2:1 с гол в 88-ата минута и отново се спаси от изпадане. Северняците остават единственият клуб, който е част от Бундеслигата още от самото й създаване. "Вълците" пък ще трябва да играят плейоф за оставане с третия във Втора Бундеслига.

Сълзи имаше и в Кьолн. След четвърт век "козлите" отново ще играят в евротурнирите. Дори тъмнокожият голмайстор на отбора Антони Модест се разплака пред камерите след победата с 2:0 над Майнц и трогна феновете на отбора.

Ето всички резултати от кръга:

Байерн Мюнхен - Фрайбург 4:1
1:0 Робен - 4'  2:0 Видал - 73'  2:1 Петерсен - 76'  3:1 Рибери - 91'  4:1 Кимих - 94'

Борусия Дортмунд - Вердер Бремен 4:3
0:1 Юнузович - 7'  1:1 Ройс - 32'  2:1 Обамеянг - 42'  2:2 Бартелс - 46'  2:3 Крузе - 68'  3:3 Ройс - 75', дузпа  4:3 Обамеянг - 89', дузпа

Херта - Байер Леверкузен 2:6
0:1 Чичарито - 5'  0:2 Хаверц - 31'  0:3 Хаверц - 45'  0:4 Кислинг - 64', д.  1:4 Вайзер - 71'  1:5 Арангиз - 81', д.  2:5 Алаги - 86', д.  2:6 Похянпало - 90'

Кьолн - Майнц 2:0
1:0 Хектор - 43'  2:0 Осако - 87'

Инголщадт - Шалке 1:1
0:1 Авдиджай - 2'  1:1 Лезкано - 64', дузпа

Хофенхайм - Аугсбург 0:0