XXVII летни олимпийски игри се провеждат през 2000 година в Сидни, Австралия. Сидни е избран за домакин на Игрите през 1993, като останалите кандидати са Пекин, Берлин, Истанбул и Манчестър.

България е представена от 91 спортисти (52 мъже и 39 жени) в 16 вида спорт. Страната спечели 13 златни медала – 5 златни, 6 сребърни и 2 бронзови, което ни нарежда на 13-о място в класирането по отличия.

Българските щангисти отново се забъркват в добинг скандал. Бяха отнети медалите на Иван Иванов (сребро, до 56 кг), Севдалин Минчев (бронз, до 72 кг), Изабела Драгнева (злато, до 48 кг), които бяха хванати със забраненото веществото фуросемид, попаднало в организма им чрез лекарството “Ороцетам”.

Знаете ли, че...

*Участват 10 651 спортисти (6582 мъже и 4069 жени) в общо 300 състезания от 28 вида спорт.00011.JPG

*Талисмани на Олимпиадата в Сидни са три – птицечовката Сид (името й идва от Сидни), ехидната Милие   (името идва от Милениум, нов век) и Оли Коокабура (името Оли идва от Олимпиада)

*САЩ печели най-много медала – общо 96, от които 39 златни, 25 сребърни и 32 бронзови.

*Марион Джоунс (САЩ) печели 5 медала, 3 златни и 2 бронзови. Впоследствие обаче тя признава, че е употребявала допинг и отличията й са отнети. МОК отнема бронзовия медал от отборното състезание по гимнастика на Китай заради използване на непълнолетен състезател. Медалът е присъден на САЩ.

*Новите спортове в Сидни са триатлон и таекуондо. Сусантика Жаясинге спечели първия олимпийски медал за Шри Ланка. Риоко Тамура загуби финалите на джудо в Барселона и Атланта, но се върна на Олимпиадата в Сидни и спечели златен медал. Стивън Редргейв спечели златен медал, той е първият гребец, който печели златни медали на 5 поредни олимпийски игри. Мария Исабел Урутиа печели първи златен медал за Колумбия (вдигане на тежести), а Хиеу Нган Тран печели първи златен медал за Виетнам (таекуондо).

*Състезателите на Южна и Северна Корея дефилираха заедно на откриването, държейки едно и също знаме. Четирима атлети от Източен Тимор участваха като индивидуални състезатели. 4 години по-късно в Атина Източен Тимор дебютира като отделна държава.

*От Сидни 2000 година Световната антидопингова агенция (УАДА) е независим орган, който следи всички процедури, следвани от МОК.