Хърватия тресна с 4:2 Япония след изпълнение на дузпи и се класира за 1/4 финал на Мондиал 2022.

Редовното време и продълженията завършиха при 1:1, а при дузпите хърватите показаха по-здрави нерви и са в следващата фаза на Световното.

В герой за "шахматистите" се превърна вратарят Доминик Ливакович, който спаси три дузпи на Минамино, Митома и Йошида. За хърватите пропуск направи Ливая, а точни от бялата точка бяха Влашич, Брозович и Пашалич.

На четвъртфиналите финалистът от предишното световно първенство Хърватия очаква победителя от срещата Бразилия - Република Корея.

Вижте ТУК най-интересното от срещата по минути

Японците изненадващо започнаха агресивно срещата и притискаха здраво хърватите пред наказателното им поле. В 3-ата минута Танигучи се извиси и стреля с глава, но топката излезе в аут.

Това положение стресна хърватите и те изнесоха играта в по-предни позиции. В 8-ата минута Томиясу сгреши нелепо в защита и подари топката на Перишич, който стреля от малък ъгъл, но Гонда показа класа и спаси азиатците от сигурен гол.

Последва шанс за Япония, но Маеда и Камада не се възползваха от прострелно центриране на Ито. В следващите минути европейците изцяло взеха инициативата, но така и не стигаха до сериозни голови положения.

След половин час Бруно Петкович бе изведен зад защитата на Япония, но се замота и бе блокиран. Малко по-късно Перишич чукна хитро топката с глава към Андрей Крамарич, но той не успя да нанесе удар.

Така се стигна до 43-ата минута, когато Япония вкара. След разиграване при корнер, се получи разбъркване в наказателното поле на Хърватия, при което топката попадна в Маеда и той я прати в мрежата на европейците за 1:0.

Хърватите започнаха атакуващо второто полувреме, но така и не успяваха да стигнат до сериозно голово положение. В 55-ата минута "шахматистите" заслужено изравниха. Тогава Иван Перишич се извиси и вкар феноменален гол с глава от точката на дузпата - 1:1.

Секунди по-късно азиатците имаха златен шанс, но страхотна тупалка на Ендо, бе спасена от Ливакович. Последваха нови силни минути за хърватите, но звездите на тима Лука Модрич и Иван Перишич нямаха шанс пред гола. Гонда едва спаси бомбен шут на Модрич, а Перишич прати топката до дясната му греда. Постепенно темпото на игра сериозно падна и двата отбора зачакаха продълженията.

Единственото голово положение в първото добавено време дойде в 105-ата минута, когато Митома развинти защитата на Хърватия и стреля мощно, но Ливакович спаси отбора си.

През второто продължение играта се водеше основно в средата на терена, без каквито и да било голови положения и така се стигна до дузпи. При наказателните удари Ливакович отрази три от четирите удара на японците и класира Хърватия на 1/4 финал.

Япония - Хърватия 2:4 след дузпи (1:1 в редовното време и продълженията)

1:0 Даизен Маеда 43

1:1 Иван Перишич 55