Сърбинът Новак Джокович спечели историческа десета титла при мъжете от Откритото първенство на Австралия по тенис. Това бе 22-ата титла за Джокович в турнирите от Големия шлем, с което изравни рекорда на испанеца Рафаел Надал.
Четвъртият поставен Новак Джокович победи третия в схемата Стефанос Циципас от Гърция с 6:3, 7:6(4), 7:6(5) във финала за три часа игра, постигайки 28-ия си пореден успех в надпреварата. Той продължава с перфектния си актив във финалите на Откритото първенство на Австралия – 10 от 10.
Със спечелената титла в Мелбърн 35-годишният сръбски тенисист ще се завърне начело в световната ранглиста при мъжете при следващото обновяване на класацията.
Джокович пропусна предишното издание на Откритото първенство на Австралия през 2022 година и бе депортиран от страната заради правилата за ваксинация против коронавирус, но 12 месеца по-късно триумфира със само един загубен сет.
Стефанос Циципас не успя да стане първият гръцки тенисист с титла на сингъл в Големия шлем. Това бе първи финал за него в Мелбърн и втори финал на подобно ниво като цяло. В първия си финал от Шлема Циципас загуби отново от Джокович на "Ролан Гарос" през 2021-а.
Новак Джокович започна уверено във финала и проби подаването на съперника в четвъртия гейм на първия сет за преднина от 3:1. Сърбинът увеличи аванса си до 4:1 и 5:2, а малко по-късно стигна до 6:3 при първия си сетбол.
Циципас подобри нивото на играта си в началото на втория сет. При 2:2 измъкна много труден гейм, за да поведе с 3:2, а след това остана спокоен при опитите на Джокович да го притисне при 4:3. Гръцкият тенисист все по-често затрудняваше противника си и при 5:4 и 40:30 в своя полза стигна до сетбол, който сърбинът спаси. В последвалия тайбрек Новак Джокович поведе с 4:1 точки, допусна изравняване до 4:4, до взе следващите две разигравания и спечели втория сет при първата си възможност за аванс от 2:0.
Третата част стартира с две възможности за пробив за Стефанос Циципас след като сърбина изостана с 15:40. Джокович отрази първата, но гъркът се възползва от втория си шанс и поведе с 1:0. Сръбският тенисист обаче веднага върна пробива, изравнявайки за 1:1 гейма и постепенно заигра по-стабилно. Стигна се до тайбрек, в който Новак Джокович бе категоричен и спечели със 7:5.
След последната точка във финала сърбинът даде воля на емоциите си и разплакан отиде при близките и екипа си на трибуните на "Род Лейвър Арина"
На полуфиналите Джокович победи американеца Томи Пол със 7:5, 6:1, 6:2, а Циципас се наложи над Карен Хачанов (Русия) със 7:6(2), 6:4, 6:7(6), 6:3.








Заплаха за бомба наложи евакуация на Съдебната палата във Варна
Обедна емисия
НС прие промените в удължителния бюджет: Държавата тегли до 3,8 млрд. евро нов дълг
Осъдиха родителите на детето, извършило масово убийство в училище в Белград
Парламентът даде зелена светлина за нов дълг до 3,8 млрд. евро
Русия и Украйна си размениха телата на военни, загинали на фронта
В петък издават първите заповеди за събаряне на сгради в "Баба Алино"
Електрическият Taycan получи виртуални скорости и... оборотомер
Dacia показа ново поколение на електромобила си
Audi пусна прощална версия на флагмана A8
Maserati обнови цялата си гама
Никола Дипчиков и Александър Шлеменко преминаха успешно кантара преди ACA 204
Дейна Уайт потвърди: Ислам Махачев срещу Иън Мачадо Гари оглавява UFC 330
България започна с победа на турнира „Усти над Лабем“
Билетите за SENSHI 32 Grand Prix са в продажба
През лятото са възможни заболяването „ръка-крак-уста“ и херпангина
Международната конференция на ENMESH беше открита в София
Важни изследвания през бременността
Лекари от ИСУЛ извършиха за първи път в България автотрансплантация на тънко черво при пациентка с карцином на хранопровода
Коментари
Напиши коментар14:28 | 29 яну 2023 г.
14:00 | 29 яну 2023 г.
13:59 | 29 яну 2023 г.
13:58 | 29 яну 2023 г.
13:53 | 29 яну 2023 г.
13:50 | 29 яну 2023 г.
13:49 | 29 яну 2023 г.
13:49 | 29 яну 2023 г.
13:48 | 29 яну 2023 г.
13:48 | 29 яну 2023 г.
Напиши коментар