Реал Мадрид победи Аякс с 2:1 в първа среща от 1/8-финалите на Шампионска лига, играна на стадион "Йохан Кройф Арена".

Двубоят бе изключително зрелищен и динамичен, в който испанците успяха да се доберат до успеха, благодарение на Карим Бензема (60') и Марко Асенсио (87'). Домакините, които доминираха в голяма част от мача и пропуснаха няколко чисти положения, все пак успяха да разпечатат вратата на Тибо Куртоа, след като Хаким Зиеш (75') се разписа. Тази вечер станахме свидетели и на първия отменен от ВАР гол в историята на Шампионската лига.

Така Реал има добра преднина преди реванша на "Сантиаго Бернабеу", който ще бъде на 5 март от 22:00 часа българско време.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/Cry2FoRmRWA" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Домакините започнаха доста агресивно срещата, като още от първата минута пресираха "белия балет" в неговата половина и на няколко пъти притесниха Серхио Рамос и компания.

Въпреки натиска на холандците, в 14-ата минута Реал първи стигна до сериозна опасност. Винисиус Жуниор преодоля двама защитници и дръпна спусъка по диагонала. Андре Онана обаче направи страхотно спасяване и отрази мощната тупалка на бразилеца.

В 26-ата минута Душан Тадич пропиля огромна възможност. Футболистът получи чудесен пас и успя да пробие в наказателното поле. Сърбинът обаче загуби равновесие и нанесе изстрел, падайки. Топката чукна гредата и мина над вратата.

Десет минути по-късно Хаким Зиеш остана сериозен длъжник на отбора си. Халфът се оказа на прекрасна голова позиция, оставайки очи в очи с Тибо Куртоа. Зиеш обаче не успя да го преодолее. Трябва да се отбележи и, че спасяването на белгийския страж бе блестящо.

В 37-ата минута Николас Таяфико прати топката във вратата след центриране от ъглов удар. Ситуацията бе много тънка и след консултация със системата за видеоповторение съдията Дамир Скомина отемни попадението, след като се оказа че Тадич е в засада и блокира с тяло вратаря Куртоа. Първи отменен гол чрез ВАР в историята на Шампионска лига.

В края на първото полувреме Душан Тадич успя да мине през защитата и стигна до Куртоа. Футболистът замахна, сякаш ще шутира, след което отигра, но топката мина на косъм от целта.

През втората част гостите вдигнаха темпото. В 51-ата минута Лука Модрич пусна хитър пас към Дани Карвахал. Защитникът подаде отдясно към непокрития Карим Бензема, който отправи директен изстрел по земя от около 12 метра. Вратарят Онана обаче внимаваше и спаси.

Минута по-късно действието се премести пред вратата на Реал. Давид Нереш напредна опасно и нахлу в пеналтерията. Футболистът отправи мощна тупалка, но Куртоа бе на мястото си и се намеси.

В 60-ата минута гостите поведоха в резултата. Винисиус Жуниор проби в наказателното поле и подаде към Карим Бензема, който без да се замисли шутира и остави безпомощен вратаря Онана - 0:1.

След попадението играта чувствително се накъса, което бе напълно обяснимо. Футболистите на Аякс не смееха да се хвърлят в атака, търсейки изравнително попадение. Гостите от Мадрид пък гледаха да запазят крехката, но ценна преднина.

Това обаче не се случи и домакините успяха да изравнят в 75-ата минута. Мощна атака завърши с остро подаване на Давид Нереш към Хаким Зиеш. Футболистът засече топката и я прати неспасяемо във вратата на Тибо Куртоа.

В 79-ата минута резервата Марко Асенсио стреля от воле от границата на наказателното поле. Опитът му беше опасен и накара Андре Онана да се разтегне максимално, но топката прелетя точно покрай лявата греда.

В 87-ата минута Реал отново поведе. Асенсио засече прекрасно подаване на Карвахал отдясно и оформи крайния резултат.

Аякс - Реал Мадрид 1:2

Голмайстори: Карим Бензема (60'), Хаким Зиеш (75'), Марко Асенсио (87')

Аякс: Онана, Мазрауи, Де Лигт, Блинд, Таяфико, Де Йонг, Шьоне (Долберг 73'), Ван де Беек, Зиеш, Нереш, Тадич
Треньор: Ерик Тен Хаг

Реал Мадрид: Куртоа, Карвахал, Начо, Рамос, Регилон, Каземиро, Кроос, Модрич, Бейл (Лукас 61'), Винисиус (Мариано 81'), Бензема (Асенсио 73')
Треньор: Сантяго Солари