Англия бе сразена от Уругвай и е на косъм от отпадане в груповата фаза, а Колумбия се класира напред с победа над Кот д'Ивоар. Предлагаме ви любопитни факти от двата мачов в четвъртък.

Уругвай – Англия 2:1

* Никога досега Англия не беше губила първите си два мача на световно първенство.

* За първи път от 1966 г. Уругвай победи страна, печелила световната титла. Тогава небесносините бият Франция с 2:1.

* Селекционерът на Англия Рой Ходжсън записа четвърта поредна загуба като треньор на световно (2 начело на Швейцария и 2 с Англия).

* Луис Суарес има 5 гола в 7-те си мача на мондиал за Уругвай.

* Уругвай отбеляза двата си гола с двата си единствени точни удара в мача.

* Уейн Руни вкара първия си гол на световно първенство едва в десетия си мач. Нападателят има общо 20 отправени удара на световни финали.

* Стражът на Англия Джо Харт е с най-малко спасявания (само 1) сред вратарите, изиграли по два мача на мондиала.

Колумбия – Кот д'Ивоар 2:1

* За първи път в историята Колумбия спечели два мача поред на световно, след като на старта срази Гърция с 3:0.

* Колумбийската селекция изравни най-доброто си голово постижение на Мондиал (5 попадения в Чили през 1962).

* Хуан Куадрадо вече е колумбиецът с най-много асистенции в едно издание на турнира. Халф-бекът има 3 асистенции само в 2 мача. Той се изравни по голови пасове с рекордьора на Колумбия в историята на световните – легендата Карлос Валдерама, участвал през 1990, 1994 и 1998 г.

* Селекцията на Хосе Пекерман засега поддържа рекордно ниско владеене на топката за Колумбибя на световни финали – 46%.

* Котдивоарецът Яя Туре е играчът с най-много удари (5), който не е успял да вкара гол в Бразилия. Халфът на Слоновете дели постижението с нападателя на Испания Диего Коща.