Италия се наложи над Литва у дома с 5:0 и се върна на победния път, след като "Скуадра аздура" беше в серия от две поредни равенства – срещу България (1:1) и Швейцария (0:0).

Европейският шампион не срещна никакви проблеми срещу "боксовата круша" в група "С" в 6-ия си мач от световните квалификации за Катар 2022 и записа 37-и пореден двубой без поражение.

Домакините убиха интригата още преди почивката, когато имаха преднина от 4 гола. Мойс Кийн (11‘, 29‘) и Джакомо Распадори (24‘) се разписаха, а Едгарас Уткус (14‘) се отчете с автогол. Джовани Ди Лоренцо оформи крайния резултат в 54-ата минута.

Роберто Манчини заложи на по-експериментален състав, като направи цели 8 промени спрямо последния мач. Единствено Джанлуиджи Донарума, Джовани Ди Лоренцо и Жоржиньо запазиха титулярните си места от срещата с "кръстоносците".

Гостите отново не можеха да разчитат край тъчлинията на своя селекционер Валдас Иванаускас, който преди броени дни даде положителен тест за COVID-19.

Италия е лидер в група "С" с актив от 14 точки, с 6 т. пред втория Швейцария, но и с два мача повече от "кръстоносците".

Литва остава без победа в световна квалификация от 2016 година насам и заемо последно място в групата с 5 поражения от 5 срещи и голова разлика 1:13.

Двубоят в Реджо Емилия започна с очакван домакински натиск, който даде резултат още в 11-ата минута. Мойс Кийн се възползва от грешно върната топка към литовския страж и го преодоля хладнокръвно с изстрел по земята – 1:0.

Това даде още по-голям импулс в играта на италианците, които удвоиха своя аванс в 14-ата минута. Джакомо Распадори стреля от границата на наказателното поле, а след рикошет в тялото на Уткус, кълбото влетя в мрежата на Шеткус за втори път.

Головата акция на домакините продължи и в 24-ата минута "Скуадра адзура" вече имаше преднина от 3 попадения. Футболистите на Роберто Манчини организираха добра атака отдясно, а Джакомо Распадори се оказа на точното място в пеналтерията, за да оформи класическия резултат.

Още преди да са изминали 30 минути игрово време Мойс Кийн покачи на 4:0. Нападателят получи страхотно подаване от Бернардески и от въздуха направи Шеткус безпомощен за четвърти път днес.

До края на полувремето "адзурите" имаха възможност да направят преднината си още по-изразителна, но удари на Браян Кристанте и Федерико Бернардески не намериха целта.

Италия пренесе активната игра и след почивката и в 53-ата минута Распадори прати топката в противниковата врата, но попадението беше отменено заради засада.

Само 60 секунди по-късно Ди Лоренцо също записа името си сред голмайсторите. Десният краен бранител по-скоро опита да центрира, но топката придоби интересна траектория, която изненада Шеткус – 5:0.

До края на срещата на стадион "Мапей" италианците свалиха темпото на игра и не последваха нови опасности пред двете врати, с което резултатът се запази непроменен.

Италия – Литва 5:0

1:0 – Кийн 11‘

2:0 – Уткус 14‘ (автогол)

3:0 – Распадори 24‘

4:0 – Кийн 29‘

5:0 – Ди Лоренцо 54‘

Италия: Донарума (Сиригу – 46‘), Ди Лоренцо, Ачерби, Бастони, Бираги (Калабрия – 46‘), Песина, Жоржиньо (Кастровили – 61‘), Кристанте, Бернардески (Скамака – 61‘), Кийн (Берарди – 73‘), Распадори

Литва: Шеткус, Ласицкас, Климавичиус (Тутишкинас – 83‘), Уткус (Шаткус – 46‘), Славицкас (Бараускас – 46‘), Дапкус (Мегелайтис – 46‘), Сливка, Казлаускас, Вербицкас, Новиковас, Дубицкас (Узела – 73‘)