Хърватия и Чехия завършиха наравно 1:1 в приличен двубой от група "D" на Евро 2020.

Символичните гости изиграха много силно първо полувреме, в което имаха игрово предимство. То беше материализирано в 37-ата минута, когато окървавеният Патрик Шик беше точен от бялата точка, вкарвайки третия си гол на шампионата.

Още във втората минута на второто полувреме Хърватия изравни. Иван Перишич беше изпуснат от защитата и завърши с плътен диагонален изстрел. Балканците поизравниха играта, но в края на мача темпото вече не беше особено високо.

Чехия е на върха в групата с актив от 4 точки, докато Хърватия заема трета позиция с една точка. Англия има три пункта, но и мач по-малко, който ще бъде изигран тази вечер срещу Шотландия (четвърто място с 0 точки).

Как се разви срещата Хърватия - Чехия по минути вижте тук!

Чехия стартира по-добре на стадион "Хемпдън Парк" в Глазгоу и атакува отляво, след което се стигна до блокиран удар на Куфал към "хърватската" врата. При изпълнение на корнер пък Томаш Сучек отправи неточен удар с глава. Хърватия не можеше да си поеме въздух и изцяло се отбраняваше в първите минути.

Символичните домакини в този мач отправиха първи удар чак в десетата минута чрез Деян Ловрен от пряк свободен удар, но топката мина над целта. На отсрещната врата с още по-неточно изпълнение разочарова Янкто, а изригналият с два гола срещу Шотландия Патрик Шик не засече по най-добрия начин на стрелкова позиция.

В средата на първото полувреме Ян Борил върна много слабо към Томаш Вацлик и вратарят изрита топката право в тялото на Анте Ребич. За малко да се получи куриозен гол, но кълбото все пак мина покрай дясната греда. Малко по-късно Перишич шутира точно, но сравнително слабо в ръцете на Вацлик.

Десетина минути преди почивката Деян Ловрен разби носа на Патрик Шик при борба за висока топка след изпълнение на корнер. Реферът изгледа ситуацията на видеоповторение и маркира бялата точка. Шик пожела да изпълни дузпата, макар от носа му все още да течеше кръв. И това не го спря, защото нападателят намери долния ляв ъгъл с левия крак и заби третия си гол на Евро 2020.

Хърватия все пак отговори на удара и още във втората минута на второто полувреме изравни. Иван Перишич беше изпуснат по лявото крило, напредна и завърши с много плътен диагонален удар в горния десен ъгъл.

Чехите си върнаха инициативата към средата на втората част, но така и не можеха да стигнат до чиста голова възможност. На отсрещната врата Никола Влашич отправи много опасен удар, но кълбото профуча малко над сглобката.

В заключителната част на срещата хърватите вече напълно бяха изравнили играта, но пък темпото като цяло вече не беше толкова високо. И в двата лагера си личеше, че се е настанила умората, както навярно и страхът от евентуална загуба.

Хърватия - Чехия 1:1

0:1 Патрик Шик - 37', дузпа
1:1 Иван Перишич - 47'

Хърватия: Ливакович, Ловрен, Вида, Вършалко, Гвардиол, Ковачич (Брозович - 87'), Модрич, Брекало (Иванушец - 46'), Перишич, Ребич (Петкович - 46'), Крамарич (Влашич - 62')

Чехия: Вацлик, Челустка, Куфал, Калаш, Борил, Дарида (Барак - 87'), Холеш (Крал - 63'), Масопуст (Хложек - 63'), Янкто (Шевчик - 74'), Сучек, Шик (Кърменчик - 75')