Още по темата

Здравейте, уважаеми читатели, на Gol.bg. Заради липсата на мачове, причинена от пандемията от коронавирус, както и отмененото "Евро 2020", подновяваме рубриката си "Историята на Европейските първенства".

В нея ще ви припомняме всички досегашни Еврофинали - геройте, голмайсторите, победителите и множество любопитни факти. Днес ще ви върнем през 2000 година, когато Франция отново покорява Европа.

През 2000 година европейските финали за първи път се провеждат едновременно в две страни - Белгия и Холандия.

Предварителна група А погребва надеждите на Германия и Англия. Трикратните европейски шампиони си тръгват от турнира без победа. Представянето на Англия е още по-вълнуващо. Отборът на Кевин Кийгън става съавтор на уникално шоу в първия си мач.

Срещу Португалия англичаните дръпват 2:0 до 18-ата мин, но в крайна сметка губят с 2:3! После англичаните бият Германия за пръв път от доста години (1:0). В третата среща отборът от Острова има нужда само от 1 точка, за да продължи, но успява да загуби от Румъния с 2:3, въпреки че на почивката води в резултата.

В група В единият домакин - Белгия, отпада за сметка на Турция. В група С удивителен мач правят Словения и Югославия (3:3). Словенците водят 3:0 до 66-ата мин, а в 73-ата вече е 3:3. В третия си двубой пък Югославия губи от Испания 3:4, като пуска два гола в последните минути. Така иберийците продължават за сметка на Норвегия. В група D всичко се развива според прогнозите - Холандия и Франция продължават напред за сметка на Чехия и Дания.

На четвъртфиналите Португалия отстранява Турция с 2:0. Два гола бележи новата звезда на иберийците Нуньо Гомеш, а турците изпускат дузпа. Италия не среща особени трудности срещу Румъния (2:0), а Холандия направо размазва Югославия - 6:1 с хеттрик на Клуйверт. Франция пък отстранява Испания след 2:1. Испанците, които са вкарали вече една дузпа чрез Мендиета, получават втора в края на срещата. Мендиета вече е сменен и зад топката застава Раул. Той стреля в аут и Ла Фурия отпада.

Грандиозен скандал се разиграва в полуфинала Франция - Португалия. Нуньо Гомеш попарва Петлите в 19-ата мин. След почивката Анри изравнява, но остава съмнение за засада. Развръзката настъпва в 117-ата мин. Тогава реферът Бенко от Австрия преценява, че португалецът Абел Шавиер е играл с ръка. Иберийците яростно протестират. Нуньо Гомеш е изгонен, а Жоао Пинто и Шавиер получават продължителни наказания за скандалното си поведение. При изпълнението от бялата точка Зидан не трепва и праща Петлите на финал.

В другия полуфинал Холандия отпада по невероятен начин от Италия. Адзурите остават с човек по-малко още в 34-ата мин. и заиграват здраво катеначо. Лалетата пък получават правото да изпълнят две дузпи в редовното време. Вратарят на италианците Толдо обаче спасява шута на Франк де Бур, а Клуйверт уцелва гредата. Скуадра адзура издрапва до дузпи, а там трагедията на холандците става пълна. От бялата точка изпускат отново Франк де Бур, Босвелт и Стам, само Клуйверт вкарва. За Италия се разписват Ди Биаджо, Песото и Тоти, а Малдини пропуска.

Във финала Италия надиграва Петлите и повежда с гол на Делвекио в 55-ата мин. По-късно резервата Дел Пиеро изпуска две отлични положения, но въпреки това адзурите се виждат шампиони. И тогава отбраната им се пропуква буквално в последния миг. Тече 94-а минута, когато резервата Вилторд пронизва Толдо - 1:1! Шокираните италианци са довършени от Трезеге в продълженията. Нападателят бележи златен гол и Франция е шампион на континента за втори път.

ФИНАЛЪТ

Франция – Италия 2:1 със златен гол

ФРАНЦИЯ: Бартез, Лизаразу (86 Пирес), Блан, Десаи, Тюрам, Виейра, Дешан, Джоркаеф (76 Трезеге), Зидан, Анри, Дюгари (58 Вилторд)

ИТАЛИЯ: Толдо, Малдини, Неста, Канаваро, Песото, Албертини, Юлиано, Ди Биаджо (66 Амброзини), Фиоре (53 Дел Пиеро), Тоти, Делвекио (86 Монтела)

Голмайстори: 0:1 Делвекио 55, 1:1 Вилторд 90+4, 2:1 Трезеге 103

ГЕРОЯТ

В кратката ера на златния гол само двама играчи могат да се похвалят, че са спечелили за своя отбор европейската титла по този начин. Единият е Оливер Бирхоф през 1996, а втория – Давид Трезеге през 2000 г. Нападателят на Франция влиза като резерва на финала с Италия и прави Петлите първия действащ световен шампион, който печели и европейската корона.

ПРЕДСТАВЯНЕТО НА БЪЛГАРИЯ

България е в една квалификационна група с Швеция, Англия, Полша и Люксембург. Нашите остават предпоследни с 8 точки от 8 мача. Българите печелят единствено двата мача с Люксембург, но пък правим престижно 1:1 у дома с Англия.

Шампион - Франция
Финалист – Италия
Домакини – Холандия и Белгия
Голмайстори – Саво Милошевич (Юг) и Патрик Клуйверт (Хол) по 5

ИДЕАЛЕН ОТБОР

Франческо Толдо (Ит), Лоран Блан (Фр), Фабио Канаваро (Ит), Паоло Малдини (Ит), Лилиян Тюрам (Фр), Патрик Виейра (Фр), Зинедин Зидан (Фр), Луиш Фиго (Порт), Едгар Давидс (Хол), Патрик Клуйверт (Хол), Франческо Тоти (Ит)

ЗНАЕТЕ ЛИ ЧЕ:

Англия побеждава Германия за първи път в състезателен мач от финала на световното през 1966 г.

Всички отбори в група Д на турнира са печелили преди това европейската титла. В случая на чехите, като част от Чехословакия.

На първенството участваха четири двойки братя. Патрик и Даниел Андерсон от Швеция, Гари и Фил Невил от Англия, Франк и Роналд де Бур от Холандия и Емил и Мбо Мпенза от Белгия.