Барселона стигна до зрелищна победа над Майорка с 5:2 в двубой от 16-ия кръг на испанската Ла Лига, игран на стадион "Камп Ноу".

Футболистите на треньора Ернесто Валверде поведоха още в началото на срещата, благодарение на Антоан Гризман (7') след прекрасна асистенция на вратаря Марк-Андре тер Стеген. Последва голеада, чиито автори бяха Лионел Меси (17', 41') и Луис Суарес (43'), а Анте Будимир (35') върна едно попадение. През втората част шоуто продължи с гол на Анте Будимир (64'), а Лео (83') оформи своя хеттрик.

Така Барса остава на първото място в класирането с актив от 34 точки, колкото има и кръвния враг Реал Мадрид, който по-рано днес победи Еспаньол с 2:0. Майорка пък се намира на 17-ото място с 14 пункта.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/mnrQ9y2dxTU" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Преди началото на срещата суперзвездата на каталунците Меси показа на публиката по трибуните рекордната си шеста "Златна топка", която спечели за изминалия сезон.

Домакините поведоха в резултата още в 7-ата минута и след изключителна асистенция на Марк-Андре тер Стеген. Вратарят изпълни бързо аут от вратата и по този начин успя да изведе по прекрасен начин Антоан Гризман. Французинът напредна и преодоля Маноло Рейна, копвайки топката над главата на стража.

В 15-ата минута Серхио Бускетс се размина с гола. Дефанзивният халф се извиси над всички при центриране от ъглов удар и с глава насочи опасно топката към вратата. Рейна обаче реагира блестящо и спаси.

Две минути по-късно каталунците удвоиха преднината си. Гризман подаде към Лионел Меси, който се възползва от пространството пред себе си и отправи техничен диагонален изстрел. Топката летеше към сглобката на вратата и не остави шансове на Рейна.

В 28-ата минута Луис Суарес нацели гредата. Серхи Роберто нахлу в наказателното поле и подаде към уругваеца, който бе около точката на дузпата. Нападателят стреля, но топката се удари в левия страничен стълб на Рейна.

В 35-ата минута гостите върнаха едно попадение. Салва Севиля демонстрира чудесен поглед върху играта, извеждайки Анте Будимир на стрелкова позиция. Нападателят шутира, а топката рикошира в крака на хвърлилия се на шпагат Клеман Ленгле и придоби красива и неспасяема за Тер Стеген траектория - 2:1.

В 41-ата Меси отбеляза още един гол, завъртайки неспасяемо топката в долния десен ъгъл от линията на пеналтерията  при намалена видимост за вратаря Рейна.

Две минути по-късно каталунците сътвориха атака по учебник за стила на тима, която завърши с атрактивен гол. Иван Ракитич, Френки де Йонг, Меси и Луис Суарес си размениха бързи пасове, а уругваецът се разписа зрелищно с пета за 4:1. При този резултат завърши и първото полувреме.

През втората част домакините продължиха да господарстват на терена в търсене на още голове. Това можеше да се случи в 52-ата минута Гризман бе добре изведен очи в очи с Рейна, но този път вратарят на Майорка показа добра реакция и спаси.

В 64-ата минута гостите върнаха още едно попадение. Гамес Лопес центрира отдясно. Тер Стеген увисна при подаването, Анте Будимир демонстрира страхотен отскок, засичайки топката с глава за 4:2.

В следващите минути футболистите на Майорка започнаха да поглежат по-често към вратата на каталунците. В В 77-ата минута Ернандес стреля, топката рикошира коварно, но Тер Стеген спаси майсторски с една ръка.

В 83-ата минута Меси оформи своя хеттрик. Суарес овладя топката в наказателното поле и върна леко назад към връхлитащия аржентинец. Лео шутира, кълбото се чукна в горната греда и влезе във вратата.

Барселона - Майорка 5:2

Голмайстори: Антоан Гризман (7'), Лионел Меси (17', 41', 83'), Анте Будимир (35'), Луис Суарес (43'), Анте Будимир (64')

Барселона: Тер Стеген, Роберто, Пике, Ленгле, Фирпо, Бускетс, Ракитич (Аленя 72'), Де Йонг (Видал 64'), Гризман (Перес 86'), Меси, Суарес
Треньор: Ернесто Валверде

Майорка: Рейна, Састре, Валент, Раийо, Лопес, Мохамед (Сене 71'), Севиля (Кучо 59'), Фебас, Родригес, Кубо, Будимир (Пратс 85')
Треньор: Висенте Морено