Защитаващият титлата си Новак Джокович (Сърбия) се класира за финала на Откритото първенство на Австралия по тенис.

Поставеният под номер 1 Джокович победи третия в схемата Роджър Федерер (Швейцария) с 6:1, 6:2, 3:6, 6:3 за 2:19 часа.

Петкратният шампион Джокович се класира за шести път в кариерата си на финала в Мелбърн. Федерер е носител на четири титли от турнира.

Срещата беше 45-а между двамата като Джокович води с един успех - 23-22.

28-годишният сърбин игра невероятно в първите два сета, които спечели след 55 минути и в тях даде само три гейма на Федерер.

В третия сет швейцарецът направи пробив за 4:2 и след 6:3 намали изоставането си.

В четвъртата част се игра равностойно до 3:3. Джокович взе подаването на съперника си в осмия гейм, повеждайки с 5:3, след което при свой сервис приключи двубоя.

Сърбинът завърши мача с 10 аса и 33 печеливши удара.

На финала Джокович ще играе с победителя от срещата между номер 2 Анди Мъри (Великобритания) и номер 13 Милош Раонич (Австралия).

"Играх невероятно в първите два сета. Това е необходимо срещу Роджър. Знаех, че ще бъде агресивен. Излязох на корта с необходимата концентрация, а при аванс от 2:0 сета вече се чувствах комфортно. Чувствам, че в момента съм на върха на кариерата си и се наслаждавам на всеки един момент на корта", каза Джокович след двубоя.