Въпреки отсъствието на контузената суперзвезда Неймар Бразилия победи Чехия с 3:1 в приятелска среща, играна на стадион "Синобо" в Прага.

Двубоят не предложи много голови положения, но все пак футболистите на селекционера Ярослав Шилхави успяха да поведат в резултата в края на първото полувреме, благодарение на Давид Павелка (37'). През втората част обаче бразилците стигнаха до пълен обрат с голове на Роберто Фирмино (50') и Габриел Жесус (84', 90').

Трябва да се отбележи, че Чехия стоеше много добре на терена и само малшансът не позволи на домакиние да стигнат поне до равенството. Това трябва да бъде и сигнална лампа за селекционера на българския национален отбор Петър Хубчев, тъй като тимът от Средна Европа е в нашата квалификационна Група А за Евро 2020.

Двата отбора започнаха срещата доста равностойно, а бранителите както на гаучосите, така и на домакините бяха пределно концентрирани и не позволяваха да се стигне до опасности пред вратите на Иржи Павленка и Алисон.

Първата интересна ситуация дойде едва в 22-ата минута, когато Патрик Шик шутира от пряк свободен удар. Нападателят реши да изненада гостите, пращайки топката по земя, под скока на стената. Кълбото дори леко и коварно рикошира в крака на бранител на Чехия, но Алисон демонстрира страхотен рефлекс и боксира. Последва меле пред вратата на стража, но то не завърши с гол.

Това обаче се случи в 37-ата минута. Рикоширала топката попадна в краката на непокрития пред дъгата на наказателното поле Давид Павелка. Футболистът напредна и отправи хубав изстрел, който не остави шансове на Алисон - 1:0. При този резултат завърши и първото полувреме.

В началото на втората част равенството бе възстановено. Грешка на защитата подари шанс на дебнещия Роберто Фирмино, който от непосредствена близост запази спокойствие и прати топката във вратата.

В 61-ата минута Филипе Коутиньо нанесе свиреп удар от границата на наказателното поле. Топката бе насочена към долния десен ъгъл, но Иржи Павленка реагира превъзходно и спаси.

В 77-ата минута влезлият като резерва Давид Нереш получи чудесно подаване в наказателното поле и пропусна златен шанс. Павленка обаче отново блесна с добро спасяване.

В 83-ата минута Бразилия стигна до пълен обрат. Мълниеносна атака на южноамериканците завърши с подаване на бързоногия Нереш към непокрития Габриел Жесус, който безмилостно прати топката във вратата. Нападателят бе точен от подобна ситуация и 7 минути по-късно, когато оформи крайния резултат.

Чехия - Бразилия 1:3

Голмайстори: Давид Павелка (37'), Роберто Фирмино (50'), Габриел Жесус (83', 90')

Чехия: Павленка, Цоуфал, Сухи, Челустка (Кудела 59'), Новак (Селасие 46'), Сучек, Павелка (Крал 69'), Дарида (Фридек 56'), Масопуст, Змрхал (Янкто 85'), Шик (Видра 53')
Селекционер: Ярослав Шилхави

Бразилия: Алисон, Данило, Маркиньос, Силва, Сандро, Каземиро (Артур 72'), Алан, Пакета (Евертон 46'), Ричарлисон (Нереш 63'), Коутиньо (Жесус 72'), Фирмино (Фабиньо 87')
Селекционер: Аденор Леонардо Бачи-Тите