Роджър Федерер преодоля първия си съперник на "Уимбълдън", въпреки че в първите 40 минути Маестрото притесни много сериозно своите фенове. Той все пак надви дебютанта Лойд Харис с 3:6, 6:1, 6:2, 6:2.

Очакваше се осемкратният шампион да спечели с лекота своя мач номер 108 на турнира от Големия шлем във Великобритания, но 96-та победа не дойде никак лесно.

Въпреки че до момента не бе печелил мач на трева, южноафриканецът взе подаването на Федерер в шестия гейм и запази пробива си до края на първата част, завършила с дълъг бекхенд в аут на швейцареца.

Когато Федерер направи двойна грешка в първия гейм на втория сет и последва това с лесно воле в мрежата, за него и феновете му облаците над Англия се сгъстиха. Но ако Харис имаше някакви надежди за победа и дублиране на рекорд от 1951-а, той трябваше да направи още няколко чудеса.

Преследвайки постижението на американеца Дик Савит като шампион в дебютния си "Уимбълдън", Харис остана далеч подобно постижение.

Поставеният под номер 2 Федерер загуби само още пет гейма и завърши мача с деветия си ас, за да си осигури двубой във втория кръг срещу британския уайлдкард Джей Кларк.

Кей Нишикори преодоля първия кръг с победа 6:4, 7:6(3), 6:4 срещу Тиаго Монтейро, а Давид Гофен загуби шокиращо от Сам Куери със 7:6(7), 6:7(1), 3:6, 0:6. Жил Симон се класира напред след успех със 7:6(7), 6:3, 6:2 срещу Салваторе Карузо, а Жо-Вилфрид Цонга победи Бърнард Томич с 6:2, 6:1, 6:4.